Podsumowujemy rok 2023 i prognozujemy najbliższe miesiące w sektorze energetycznym

Rok 2023 przyniósł z sobą znaczące wydarzenia i przełomy w sektorze energetycznym na całym świecie. Zmieniała się legislacja, technologia i poszczególne rynki. Transformacja energetyczna, którą relacjonujemy na naszym portalu, znów przyspieszyła.

Przygotowaliśmy dla Was zbiór najważniejszych zeszłorocznych wydarzeń z 11 sektorów wraz komentarzami ekspertów z danej branży, którzy również pokusili się o predykcje na najbliższe miesiące.

Swoimi przemyśleniami podzielili się:  Barbara Adamska (prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii), Łukasz Łyżwa (CEO SRS Group), Krzysztof Wybrański (dyrektor ds. rozwoju nowych technologii ZPUE S.A.), Adam Prokopowicz (Poland Sales Manager Kehua), Paweł Lachman (prezes zarządu PORT PC), Maciej Gis (kierownik biura komunikacji PSPA), Adrian Nocuń (współzałożyciel spółki Elocity), Janusz Gajowiecki (prezes PSEW), Adam Cenian (Instytut Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego), dr inż. Paweł Gajda (wykładowca na Wydziale Energetyki i Paliw AGH), Ewa Magiera (prezeska Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki), Michał Marona (Country Manager w SolarEdge Polska), Marcin Dolata (CEO EasySolar), Bartłomiej Zysiński (prezes SOLARTECH), Ewa Malicka (prezeska Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych), Hanna Mojsiuk (prezeska Północnej Izby Gospodarczej), Żaneta Kłostowska (ekspertka Klastra Technologii Wodorowych), Mateusz Sołtysiak (CEO SES Hydrogen Energy), Milena Olszewska-Miszuris (prezeska WM Advisory Sp. z o.o.), Magdalena Stelmach (CEO Redigo Carbon), Emilia Basta (inżynierka systemów ekoenergetycznych), Anna Pawłowska-Kawa (specjalistka z branży ekologicznych urządzeń grzewczych), Magdalena Pasik (inżynierka gospodarki wodnej oraz inżynierka środowiska), Paweł Biegajski (specjalista z zakresu finansowania projektów energetycznych), Jacek Stężowski (redaktor prowadzący portalu e-magazyny.pl) oraz Hanna Baster (redaktorka portalu e-magazyny.pl).

Poniżej znajdziecie fragmenty podsumowań wraz z linkami do całego materiału.

Magazynowanie energii

Rok 2023 był ważnym rokiem dla magazynowania energii w Polsce, ale pozostawił poczucie niedosytu. Od strony legislacji zadziało się dużo i to jest niewątpliwy pozytyw. Jednak obroty na rynku, liczba rzeczywiście zakontraktowanych magazynów energii w 2023 roku w Polsce nie spełniła oczekiwań.

Barbara Adamska (prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii)

Czytaj cały artykuł – Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.

Fotowoltaika

Mówiąc o trendach w zeszłych roku, trzeba wspomnieć przede wszystkim o aukcjach OZE, których ostatnia edycja pokazała wyraźnie, że nie jest to już preferowana forma sprzedaży energii przez producentów.

Ewa Magiera (prezeska Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki)

Czytaj cały artykuł – Fotowoltaika w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.

Elektromobilność

Infrastruktura ładowania rozwija się wyraźnie wolniej niż flota pojazdów elektrycznych. Na koniec roku liczba ogólnodostępnych punktów w kraju osiągnęła poziom 5933 wzrastając o 34% r/r.

Maciej Gis (kierownik biura komunikacji PSPA)

Czytaj cały artykuł Elektromobilność w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.

Energetyka wiatrowa

W 2024 roku oczekujemy usprawnienia wydawania pozwoleń, zwłaszcza w kwestiach planowania przestrzennego. Obecnie te procesy są bardzo utrudnione i rozwleczone na wiele lat, trzeba je skrócić.

Janusz Gajowiecki (prezes PSEW)

Czytaj cały artykuł – Energetyka wiatrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.

Biogaz

Kluczowym wydarzeniem dla sektora biogazu w ubiegłym roku w Polsce było z pewnością uchwalenie długo oczekiwanych zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Porządkując rynek biometanu ustawa umożliwia jego rozwój i daje szansę na przebudowę istniejących biogazowni do biometanowni.

Adam Cenian (Instytut Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego)

Czytaj cały artykuł – Biogaz w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.

Energia jądrowa

Z jednej strony przyczyną wzrostu poparcia społecznego energetyki jądrowej jest szersze zrozumienie, że współczesne technologie jądrowe są bezpieczne. Z drugiej to coraz większe znaczenie tematu zmian klimatu oraz transformacji energetycznej w debacie publicznej.

Paweł Gajda (wykładowca na Wydziale Energetyki i Paliw AGH)

Czytaj cały artykuł – Energetyka jądrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.

Energetyka wodna

Jeśli chodzi sektor energetyki wodnej w Polsce to istotnym wydarzeniem wydaje się reaktywacja projektu elektrowni szczytowo-pompowej (ESP) Młoty. Jest to pierwszy tak duży projekt hydroenergetyczny z kategorii elektrowni szczytowo-pompowych w polskiej hydroenergetyce od kilkudziesięciu lat.

Ewa Malicka (prezeska Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych)

Czytaj cały artykuł – Energetyka wodna w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.

Wodór

Nie da się ukryć, że w roku 2023 wodór stał się jednym z głównych bohaterów gospodarki. Przedsiębiorcy z którymi rozmawiamy o transformacji energetycznej nie tylko są już świadomi, jak ważnym elementem gospodarki energetycznej przyszłości jest wodór, ale też sami poszukują coraz więcej informacji na jego temat.

Hanna Mojsiuk (prezeska Północnej Izby Gospodarczej)

Czytaj cały artykuł Wodór w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.


Zapraszamy również do zapoznania się z pozostałymi podsumowaniami:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE