Energetyka i OZE w październiku. Sprawdź przegląd miesiąca od E-Magazyny Podcast!

Co przyniósł październik w sektorze magazynowania energii, OZE i e-mobility? Zapraszamy do wysłuchania naszej selekcji newsów na E-Magazyny Podcast.

Posłuchaj na YouTube!

Posłuchaj na Spotify!

Telegraficzny skrót omawianych wydarzeń

Świat

⚡Jak donosi agencja informacyjna Xinhua, Chiny planują zainwestować około 13,7 biliona dolarów w sektor energii elektrycznej do 2060 roku. Jest to ściśle związane z zapowiedzią zerowej emisji netto, którą Chiny mają osiągnąć właśnie w ciągu niespełna 40 lat.

⚡ Samochód zasilany energią słoneczną, uznawany za pierwszy na świecie zdolny do pokonywania długich tras bez konieczności ładowania, właśnie ukończył próbną podróż przez Maroko i Saharę, przemierzając dystans wynoszący około 1000 km.

⚡Firma Consumers Energy planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 85 MW na terenie zamkniętych elektrowni węglowych Karn 1 i Karn 2 (Michigan, USA). Elektrownie te, działające od 1959 roku, zamknięto w czerwcu tego roku.

⚡Melbourne Renewable Energy Hub, które ma być wyposażone w największy jak dotąd magazyn energii w regionie Azji i Pacyfiku, został potwierdzony przez australijską minister środowiska i wody, Tanyę Plibersek.

Polska

⚡“Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” – to nazwa nowego programu, do którego 25 października Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił nabór wniosków.

⚡Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały umowę inwestycyjną mającą na celu wsparcie budowy elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 1050 MW w Młotach.

⚡Według danych z końca września 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 50 386 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze trzy kwartały b.r. ich liczba zwiększyła się o 16 971 sztuk, tj. o 57% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

⚡Orange Polska podpisała umowę z firmą R.Power, która dostarczy firmie energię elektryczną wytwarzaną przez instalacje fotowoltaiczne od lipca 2024 roku. Umowa obowiązywać będzie przez 10 lat, do 2034 roku, co oznacza dostawę ponad 600 GWh energii ze słońca.

Polecamy!

⚡W październiku opublikowaliśmy dwa odcinki podcastów będących częścią cyklu traktującego o magazynach energii. Swoją wiedzą podzielili się z nami eksperci z branży.

⚡W zeszłym miesiącu, na naszym portalu można było również przeczytać wywiady z przedstawicielami firm SES Hydrogen Energy oraz SEEDiA:

⚡Natomiast nasi redakcyjni eksperci przeanalizowali m.in. zagadnienia związane z mikrosieciami i prognozy na nadchodzący okres grzewczy:

Linki do newsów:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE