Bernard Swoczyna: Bez magazynów energii tranformacja będzie niepełna!

Gościem pierwszego odcinka cyklu E-Magazyny Podcast dotyczącego magazynowania energii jest Bernard Swoczyna, główny ekspert w programie „Energia i Klimat” Fundacji Instrat. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Podczas naszego spotkania Bernard tłumaczy m.in. dlaczego za kilka lat magazyny energii staną się niezbędne: – Bez magazynów energii transformacja energetyczna będzie niepełna. W pewnym momencie nie będziemy w stanie odebrać całej energii produkowanej przy pomocy słońca i wiatru, więc budowa kolejnych bez szerokiego wdrożenia magazynów energii przestanie się opłacać. Bez nich nie będzie również możliwa dekarbonizacja transportu – tłumaczy ekspert.

– Kilka miesięcy temu opublikowano jeden ze scenariuszy prognostycznych do dokumentu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Przeczytamy w nim, że w 2040 roku prawdopodobnie będziemy mieć 11 GW mocy magazynów energii i podobnych technologii, które będą produkowały prawie 9 TW prądu. A to są wielkości podobne do tych, które obecnie w Polsce produkuje fotowoltaika – mówi Bernard Swoczyna.

Więcej informacji na temat roli magazynów energii w regulowaniu nowego, opartego na zielonych źródłach systemu elektroenergetycznego znajdziecie w raporcie “Elastyczność energetyczna w Polsce”, którego jesteśmy patronem medialnym. 

Słuchaj naszej rozmowy i dowiedz się:

  • Czym są magazyny energii i jakie formy mogą przyjmować? 
  • Jak świat, Europa i Polska wdraża magazyny energii?
  • Dlaczego warto wiedzieć więcej o magazynach energii? Jaką rolę odgrywają teraz, a jaką będą za 5-10 lat, patrząc na cele unijne i krajowe?
  • Czy bez szerokie wdrożenia magazynów energii grożą nam częste blackouty?

10 odcinków pełnych wiedzy o magazynach energii

Magazyny energii nie wyprodukują nam prądu, więc w uwadze opinii publicznej poświęca się im zdecydowanie mniej miejsca niż źródłom energii. Dużo mówi się o transformacji OZE, o tym, jakie może przynieść korzyści dla klimatu i środowiska. Ale, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, OZE to nie tylko pozytywy, to również wciąż silna niepewność dostaw energii i realne zagrożenie destabilizacji naszego systemu energetycznego. Chyba, że … No właśnie, tutaj dochodzimy do tematu naszego cyklu podcastów, czyli do magazynów energii!

W ramach cyklu dziesięciu odcinków chcemy przybliżyć Wam najważniejsze informacje dotyczące magazynów energii. 

Pierwszym odcinkiem zaczynamy od podstaw, rozgryzając wspólnie z zaproszonymi gośćmi, dlaczego tak wielu ekspertów z sektora energetycznego pokłada w nich nadzieję i jak mocne są te oczekiwania.

W kolejnych odcinkach przedyskutujemy najważniejsze przepisy regulujące funkcjonowanie magazynów energii nad Wisłą. Będzie również sporo miejsca dla nowinek technologicznych – świeżego spojrzenia na kwestię magazynowania energii startupów. Do tego dołożymy szersze spojrzenie na m.e., jako istotnego elementu nie tylko umożliwiającego transformację energetyczną naszego kraju, czy mogące zmniejszyć zagrożenie black-outów, ale również na wpływ nowych inwestycji w zakłady produkcyjne na krajową gospodarkę i uniezależnianie się od globalnego łańcucha dostaw.

Zapraszamy do cotygodniowego odsłuchu kolejnych odcinków cyklu na E-magazyny Podcast!

Więcej informacji o magazynach energii:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE