Farma fotowoltaiczna zastąpi elektrownie węglowe

Firma Consumers Energy planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 85 MW na terenie zamkniętych elektrowni węglowych Karn 1 i Karn 2 (Michigan, USA). Elektrownie te, działające od 1959 roku, zamknięto w czerwcu tego roku.

Nowy projekt ma być zrealizowany do 2026 roku i jest częścią strategii firmy, która ma polegać na zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym przedsiębiorstwa. Consumers Energy chce, aby do 2040 roku połowy mocy źródeł wytwórczych pochodziła z OZE.

Zagospodarowanie obszarów wygaszonych elektrowni węglowych

Consumers Energy nie chce pozostawiać obszaru po elektrowniach Karn bez zagospodarowania. Pierwszy etap projektu obejmuje farmę o mocy 85 MW, która zostanie rozbudowana do 100 MW do końca pierwszego kwartału 2024 roku. Docelowo farma osiągnie imponującą moc blisko 220 MW. To pozwoli na dostarczanie energii elektrycznej dla około 125 tysięcy gospodarstw domowych.

To krok w kierunku dekarbonizacji i zwiększenia udziału energii odnawialnej w amerykańskim sektorze energetycznym. Należy jednak podkreślić, że Consumers Energy nadal będzie korzystać z gazu ziemnego i ropy naftowej w elektrowniach Karn 3 i 4 (do 2031 roku).

Wsparcie dla deweloperów farm fotowoltaicznych

Budowa farm fotowoltaicznych na terenach, które były historycznie uzależnione od węgla, przynosi korzyści finansowe dla deweloperów. Ustawa o Obniżeniu Inflacji w Stanach Zjednoczonych oferuje 10% ulgę od podatków inwestycyjnych i podatków produkcyjnych dla takich projektów. To zachęca do rozwijania nowych projektów i stanowi ważny element transformacji energetycznej w USA.

Według danych Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej, koszty budowy nowych elektrowni słonecznych w USA spadły o 6% między 2020 a 2021 rokiem. To sprawia, że nowe inwestycje stają się coraz bardziej opłacalne dla deweloperów.

Źródło: pv-tech.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE