Jest umowa na realizację magazynu zielonej energii Młoty

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały umowę inwestycyjną mającą na celu wsparcie budowy elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 1050 MW w Młotach.

W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów – 51 proc.

Stabilność i wsparcie dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego

Projekt ESP Młoty stanowi istotny element procesu transformacji energetycznej w Polsce. Jego kluczowym celem jest utrzymanie stabilności działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu kraju. Na elektrownię szczytowo-pompową ESP Młoty będą się składać nowoczesne zbiorniki wodne, które nie tylko służą do magazynowania energii, ale także pełnią rolę przeciwpowodziową i utrzymują retencję wód na obszarze regionu.

– Ta wielka, wielomiliardowa inwestycja będzie służyć całej Polsce, całemu Krajowemu Systemowi Energetycznemu, ale przyniesie też wymierne, ogromne korzyści dla gminy Bystrzyca Kłodzka i dla jej mieszkańców. Będzie to gigantyczny zastrzyk finansowy, który pozwoli dynamicznie rozwija się tej pięknej gminie – powiedział Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

Magazyn energii Młoty – harmonogram realizacji

Projekt ESP Młoty to nie tylko inwestycja w zwiększenie mocy energetycznej w Polsce, ale także krok w kierunku większego udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym. Elektrownia szczytowo-pompowa jest obecnie najbardziej dojrzałą technologią magazynowania energii, co staje się kluczowe w kontekście rosnącej liczby elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych.

Projekt ESP Młoty zakłada budowę dwóch zbiorników wodnych oraz uruchomienie elektrowni szczytowo-pompowej. Harmonogram zakłada ukończenie inwestycji do 2030 roku, co wpisuje się w cele transformacji energetycznej Polski.

– Budowa magazynu zielonej energii Młoty, czyli największej tego typu inwestycji w Polsce, to element transformacji energetycznej i realizacji strategii Grupy PGE dla zapewnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycja ta zapewni stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a współpraca z NFOŚiGW otworzy dodatkowe możliwości dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. W czerwcu tego roku ukończyliśmy studium wykonalności dla tej inwestycji, którego wyniki wykazują zasadność oraz możliwość techniczną budowy elektrowni. Dobór nowoczesnych technologii oraz rozwiązań technicznych i budowlanych, pozwoli nieprzerwanie pracować temu magazynowi zielonej energii przez minimum czterdzieści lat. Konsekwentnie prowadzimy także kolejne działania w tym projekcie. Finalizujemy prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, tak aby jeszcze w tym roku złożyć stosowne dokumenty do uzyskania decyzji środowiskowej, a także złożyliśmy wniosek do PSE o określenie warunków przyłączenia dla elektrowni – podsumował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Źródło: gkpge.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE