Samochód elektryczny napędzany energią słoneczną przejechał 1000 kilometrów przez Saharę

Samochód zasilany energią słoneczną, uznawany za pierwszy na świecie zdolny do pokonywania długich tras bez konieczności ładowania, właśnie ukończył próbną podróż przez Maroko i Saharę, przemierzając dystans wynoszący około 1000 km.

Specyfikacja samochodu napędzanego energią słoneczną

Stella Terra, dwuosobowy pojazd stworzony przez studentów z Politechniki w Eindhoven zaliczył ostateczny test lekkiej konstrukcji i aerodynamicznego profilu. Samochód jest napędzany energią pozyskiwaną z paneli słonecznych zamontowanych na dachu. Osiąga on prędkość maksymalną wynoszącą ok. 145 km/h, jego masa to 1200 kg, a w słoneczny dzień ma zasięg wynoszący co najmniej 710 km.

Wisse Bos, kierownik zespołu Solar Team Eindhoven, podkreślił, że zastosowane technologie, które łączą lekką konstrukcję z wysoce wydajnymi panelami słonecznymi, wyprzedzają o dziesięć lat dostępne obecnie na rynku rozwiązania.

Poza panelami słonecznymi, samochód wyposażono w akumulator litowo-jonowy, który umożliwia działanie w warunkach słabszego nasłonecznienia. Ponadto energii pozyskanej z paneli słonecznych można użyć do gotowania czy ładowania urządzeń, takich jak telefony komórkowe czy aparaty fotograficzne.

Testy terenowe

Podczas dwutygodniowego eksperymentu w różnorodnym krajobrazie północnej Afryki, od Tangeru po Saharę, samochód przeszedł testy terenowe. Podczas próby układ kierowniczy pojazdu odmówił posłuszeństwa. 24-letni kierownik techniczny projektu, Bob van Ginkel, zapewnił, że usterka została szybko usunięta.

Biorąc pod uwagę ograniczoną dostępną powierzchnię dla paneli słonecznych, głównym wyzwaniem w tworzeniu pojazdów zasilanych energią słoneczną jest uzyskanie wystarczającej ilości energii przy zachowaniu rozsądnych kosztów produkcji. Większość paneli słonecznych na rynku osiąga zazwyczaj wydajność na poziomie około 15-20%, a najbardziej wydajne osiągają około 45%.

Britt van Hulst, 21-letni kierownik finansowy projektu, wskazał, że choć wiele pracy pozostaje do zrobienia, zespół ma nadzieję, że projekt ten będzie stanowił źródło inspiracji dla dużych producentów samochodów, takich jak Land Rover i BMW.

Ostatecznie sukces takich innowacji może przyczynić się do rozwoju bardziej zrównoważonej przyszłości motoryzacji, promując rozwiązania przyjazne dla środowiska i efektywne energetycznie.

Źródło: theguardian.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE