Wsparcie dla społeczności energetycznych. Miliony na stole

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz 400 tysięcy złotych dla spółdzielni energetycznych. Składanie wniosków jest możliwe wyłącznie w formie elektronicznej od 12 września.

Jakie społeczności energetyczne mogą złożyć wniosek?

Wnioski o wsparcie mogą składać klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne i jednostki samorządu terytorialnego, które nie są członkami lub koordynatorami istniejących klastrów energetycznych ani spółdzielni energetycznych oraz nie uczestniczą w obywatelskich społecznościach energetycznych OZE.

Wsparcie przedinwestycyjne ma na celu opracowanie optymalnej struktury prawno-organizacyjnej i modelu biznesowego, które będą niezbędne do uruchomienia lub rozwoju społeczności energetycznych. Dodatkowo, obejmuje przygotowanie niezbędnych analiz i dokumentacji, które są nieodzowne w kontekście planowania inwestycji.

Druga faza programu

Nabór wniosków stanowi część programu Inwestycji B2.2.2 Instalacje OZE, który jest realizowany przez społeczności energetyczne. Druga faza programu obejmuje wybór 10 najbardziej zaawansowanych projektów, które otrzymają dofinansowanie na demonstracyjne instalacje OZE.

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, zaznaczył, że społeczności energetyczne stanowią najlepsze miejsce do pełnego wykorzystania potencjału lokalnych producentów energii odnawialnej. W miarę postępu technologicznego i realizacji polityki klimatycznej, lokalne źródła energii stają się coraz ważniejsze.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE