Ruszył nabór wniosków programu dotacyjnego dla przemysłu energochłonnego

„Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” – to nazwa nowego programu, do którego dzisiaj (25 października) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia nabór wniosków. Budżet wsparcia w formie bezzwrotnej dotacji dla przedsiębiorców to aż 5,5 mld zł.

Program ten został stworzony w zgodzie z unijnym prawodawstwem i opiera się na ustawie z września 2022 roku, która reguluje wsparcie dla przedsiębiorców w kontekście trudnej sytuacji na rynku energii w latach 2022-2024. Program ten ma na celu wspomóc około 3 000 firm działających w Polsce.

Dwie kategorie beneficjentów

Przedsiębiorcy, którzy mogą ubiegać się o pomoc, podzieleni są na dwie kategorie: te, które kwalifikują się do pomocy podstawowej, i te, które spełniają kryteria dla wsparcia zwiększonego. Pomoc podstawowa jest dostępna dla przedsiębiorców w sektorze wydobywczym i przetwórstwa przemysłowego, którzy spełniają konkretne wymogi dotyczące kosztów energii i obrotu. Mowa m.in. o łącznych kosztach zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. stanowiących nie mniej niż 3 proc. wartości produkcji sprzedanej. Ponadto w ostatnim zamkniętym roku obrotowym taki przedsiębiorca musiał prowadzić przeważającą działalność, rozumianą jako osiągnięcie łącznie co najmniej 50 proc. przychodu w jednej lub wielu podklasach PKD, zawierających się w sekcjach B lub C.

Wsparcie zwiększone mogą otrzymać firmy działające w sektorach szczególnie narażonych na utratę konkurencyjności. Dodatkowym wymogiem jest to, aby w okresie do dnia 31 marca 2024 r. (wraz z wnioskiem o rozliczenie pomocy) przedsiębiorca przedstawił operatorowi programu „Plan zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa”.

Wszelkie informacje na temat programu, w tym formularze wniosków, wzory umów i regulaminy, dostępne są na stronie internetowej NFOŚiGW.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE