Ruszył nabór wniosków programu dotacyjnego dla przemysłu energochłonnego

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
nfosigw dotacje

„Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” – to nazwa nowego programu, do którego dzisiaj (25 października) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia nabór wniosków. Budżet wsparcia w formie bezzwrotnej dotacji dla przedsiębiorców to aż 5,5 mld zł.

Program ten został stworzony w zgodzie z unijnym prawodawstwem i opiera się na ustawie z września 2022 roku, która reguluje wsparcie dla przedsiębiorców w kontekście trudnej sytuacji na rynku energii w latach 2022-2024. Program ten ma na celu wspomóc około 3 000 firm działających w Polsce.

Dwie kategorie beneficjentów

Przedsiębiorcy, którzy mogą ubiegać się o pomoc, podzieleni są na dwie kategorie: te, które kwalifikują się do pomocy podstawowej, i te, które spełniają kryteria dla wsparcia zwiększonego. Pomoc podstawowa jest dostępna dla przedsiębiorców w sektorze wydobywczym i przetwórstwa przemysłowego, którzy spełniają konkretne wymogi dotyczące kosztów energii i obrotu. Mowa m.in. o łącznych kosztach zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. stanowiących nie mniej niż 3 proc. wartości produkcji sprzedanej. Ponadto w ostatnim zamkniętym roku obrotowym taki przedsiębiorca musiał prowadzić przeważającą działalność, rozumianą jako osiągnięcie łącznie co najmniej 50 proc. przychodu w jednej lub wielu podklasach PKD, zawierających się w sekcjach B lub C.

Wsparcie zwiększone mogą otrzymać firmy działające w sektorach szczególnie narażonych na utratę konkurencyjności. Dodatkowym wymogiem jest to, aby w okresie do dnia 31 marca 2024 r. (wraz z wnioskiem o rozliczenie pomocy) przedsiębiorca przedstawił operatorowi programu „Plan zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa”.

Wszelkie informacje na temat programu, w tym formularze wniosków, wzory umów i regulaminy, dostępne są na stronie internetowej NFOŚiGW.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty