Chiny zainwestują biliony w sektor energetyczny

Jak donosi agencja informacyjna Xinhua, Chiny planują zainwestować około 13,7 biliona dolarów w sektor energii elektrycznej do 2060 roku. Jest to ściśle związane z zapowiedzią zerowej emisji netto, którą Chiny mają osiągnąć właśnie w ciągu niespełna 40 lat.

Na każdy z kluczowych obszarów energetyki zostanie przeznaczone około 140 miliardów dolarów. Mowa między innymi o magazynowaniu energii oraz systemach do zarządzania złożonym systemem dystrybucji z wieloma odnawialnymi źródłami energii.

Ambitne cele emisyjne

Według szacunków, jeśli Chinom udałoby się przejść na zerową emisję netto do 2060 roku, mogłoby to ograniczyć globalne ocieplenie o około 0,3°C w tym stuleciu. Państwo Środka zamierza wytwarzać około jednej trzeciej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2025 roku. Według State Grid (największego dystrybutora energii w Chinach) rozwój źródeł niskoemisyjnych w musi przyspieszyć, jeśli cele zerowej emisji netto mają zostać osiągnięte w terminie.

Chiny były odpowiedzialne za około połowę światowych wydatków na niskoemisyjną transformację w ubiegłym roku. Około 546 miliardów dolarów zainwestowano w energię słoneczną i wiatrową, pojazdy elektryczne i magazyny energii.

Według agencji Reuters nadal istnieją przeszkody, które mogą utrudnić Chinom efektywną transformację. Chodzi między innymi o brak koordynacji między prowincjami oraz funkcjonujące, długoterminowe umowy dotyczące handlu energią elektryczną.

Sektor energetyczny w Chinach – aktywne działanie w kilku obszarach

Chiny dywersyfikują swoje działania na rzecz redukcji emisji. Ostatnio pisaliśmy o zapowiedziach stworzenia nowego systemu recyklingu wyeksploatowanych turbin wiatrowych i modułów fotowoltaicznych. Wiele takich systemów w Chinach zbliża się do końca cyklu życia. Do 2030 roku recyklingowi będzie musiało zostać poddane ponad 1,5 miliona ton modułów fotowoltaicznych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Chiny opracują plan recyklingu OZE.

Źródło: globalconstructionreview.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE