Chiny opracują plan recyklingu OZE

Chiny stworzą nowy system recyklingu wyeksploatowanych turbin wiatrowych i modułów fotowoltaicznych. Wiele takich systemów w Chinach zbliża się do końca cyklu życia. Do 2030 roku recyklingowi będzie musiało zostać poddane ponad 1,5 miliona ton modułów fotowoltaicznych.

Do 2040 roku Chiny będą musiały wycofać z eksploatacji 250 GW modułów fotowoltaicznych i 280 GW turbin wiatrowych. Gdyby takie ilości trafiły na wysypiska, mogłoby to zanieczyścić glebę i wody gruntowe, a spalanie uwolniłoby znaczne ilości gazów cieplarnianych i toksycznych substancji.

Nowe zasady i wyzwania

Kilka chińskich instytucji, w tym Narodowa Komisja Rozwoju i Reform, opracuje nowe zasady i standardy dotyczące demontażu i recyklingu instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych. Celem będzie zorganizowanie dojrzałego systemu recyklingu turbin wiatrowych i paneli słonecznych do 2030 roku.

Największym wyzwaniem będzie fakt, iż wczesne generacje urządzeń OZE nie zostały zaprojektowane z takim samym naciskiem na zrównoważony rozwój, jak te wyprodukowane w ostatnich latach. Recykling kluczowych komponentów, takich jak łopaty starych turbin, będzie wymagał niekonwencjonalnego podejścia technologicznego.

Pierwsze działania

Firmy z branży odnawialnych źródeł energii coraz częściej stawiają na zrównoważone rozwiązania. Chiński producent turbin wiatrowych – OEM, zaprezentował niedawno wielkoformatowe łopaty wykonane prawie w całości z materiałów pochodzących z recyklingu.

Nie tylko Chiny zwracają wzrok w kierunku komponentów nadających się do recyklingu. RWE wyposażyło niedawno dwie morskie farmy wiatrowe w tego typu elementy (w Wielkiej Brytanii i na niemieckiej części Morza Północnego).

Największa duńska morska farma wiatrowa zostanie wyposażona łopaty turbin, które w przyszłości mogą zostać poddane recyklingowi. Komponenty wyprodukowała firma Siemens Gamesa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE