M. Lasocki (EEC Ventures): – Energia oszczędzona to najtańsza energia (PODCAST)

Gościem dzisiejszego odcinka jest Michał Lasocki, Partner w Funduszu Inwestycyjnym EEC Ventures, z którym porozmawiamy o oszczędzaniu energii. Człowiek zakochany w nowinkach technologicznych, inwestujący w startupy z branży energetycznej. Wcześniej pozyskiwał finansowanie dla projektów OZE i był właściciel kilku firm IT, które rozwijały autorskie rozwiązania technologiczne.

Nasz dziesięcioodcinkowy cykl podcastów dotyczący magazynowania energii powoli dobiega końca. W przedostatnim z nich chcemy zastanowić się nad tym, jak istotne dla transformacji energetycznej jest magazynowanie energii w kontekście jego alternatywy –  oszczędzania. Oczywiście ze względu na nieprzewidywalność “dostaw” słońca i wiatru musimy w pewnym stopniu energię magazynować. Ale może wcale nie potrzebujemy tak potężnych magazynów jak nam się wydaje? Może tak naprawdę większość wyzwań, które przed nami stoją, można rozwiązać z pomocą  … najprostszej i najtańszej metody – oszczędzania energii?

Słuchaj E-magazyny Podcast i dowiedz się:

  • W jaki sposób możemy dzisiaj oszczędzać energię w domu i w firmie?
  • Czy transformacja energetyczna uda się bez oszczędzania?
  • I czy gra jest warta świeczki – jak mocno możemy realnie ograniczyć nasze zużycie energii i otrzymywane rachunki?

Zapraszamy do odsłuchu!

Słuchaj nas na Spotify:

Słuchaj nas na YouTube:

Oszczędzać czy magazynować – streszczenie rozmowy

Na każdym kroku zaleca się nam oszczędność, czy to jeżeli chodzi o zarządzanie budżetem domowym czy firmowym. Również państwa potrafiące żyć bez długu publicznego są stawiane jako wzór.  Skoro więc umiarkowanie jest cnotą uniwersalną, to dlaczego nie stosować jej również w odniesieniu do zużycia energii? 

Od prądu jesteśmy uzależnieni, dzisiejszy świat bez niego nie istnieje, a każdy z nas na co dzień zużywa niesamowite jej ilości. Obecność prądu w gniazdku jest dla nas czymś tak naturalnym, jak obecność tlenu w powietrzu. Jednak warto sobie uświadomić, że zostało już naprawdę bardzo niewiele czasu, w którym prąd będzie czymś naturalnym i ogólnodostępnym. Jak mówi nasz gość, w niedalekiej przyszłości (i nie, nie mówimy tutaj o horyzoncie dekady, ale jak wskazuje Michał Lasocki, to kwestia najbliższego roku-dwóch), rosnące ceny zmuszą firmy do zdecydowanie większego skupienia na oszczędzaniu energii: – Na horyzoncie pojawi się luka mocowa. Energia będzie deficytowa, a jej cena będzie się wahać – podkreśla ekspert. 

Jego zdaniem tym, co może pomóc nam oddalić zagrożenie blackoutów i przeznaczania na rachunki za energię lwiej części dochodu, jest zarządzanie energią z wykorzystaniem stworzonych dokładnie w tym celu systemów informatycznych. I podaje ciekawy przykład takie zastosowania: – Fabryka zbudowała sobie farmę fotowoltaiczną, ma turbiny wiatrowe i elektrolizery do produkcji wodoru. I teraz właściciele stają przed dylematem: czy wyprodukowaną dzisiaj nadwyżkę energii wtłoczyć w elektrolizery, czy obniżyć dzięki niej temperaturę w naszych chłodniach, a może jednak najbardziej opłaci się sprzedać ją pobliskiej firmie logistycznej, dla zasilenia jej floty elektrycznych samochodów dostawczych? Tego typu dylemat jest na dłuższą metę niemożliwy do rozstrzygnięcia bez zaawansowanych systemów informatycznych – przekonuje Partner EEC Ventures.

Kilka lat temu EEC Venture zainwestowało w spółkę Solwena, która  buduje cyfrowe bliźniaki obiektów przemysłowych i biurowych, dzięki czemu zarządza i oszczędza energię. Za swoje osiągnięcia otrzymała w ubiegłym roku tytuł Lidera Transformacji Energetycznej podczas Gali Polskiego Kongresu Klimatycznego. 

– Istnieją olbrzymie możliwości zarządzania energią. Energia zaoszczędzona to najtańsza energia ze wszystkich możliwych. Niech zainspiruje nas to do bardzo daleko istotnych oszczędności i zmiany myślenia – przekonuje w rozmowie z E-magazyny Podcast ekspert.

Słuchaj dalej

1 odcinek cyklu: Bez magazynów energii transformacja będzie niepełna!

2 odcinek cyklu O czym warto wiedzieć przed zakupem magazynu energii?

3  odcinek cyklu Top technologie magazynowania energii. Czyli jakie?

4  odcinek cyklu Magazyny energii w 2024 roku. Najnowsze dostępne dofinansowania

5  odcinek cyklu Jak założyć spółdzielnię energetyczną i czy to się opłaca?

6  odcinek cyklu Najciekawsze innowacje w sektorze energetycznym w 2023 roku

7  odcinek cyklu Zużyte baterie – góra problemów czy kopalnia złota?

8  odcinek cyklu Atom a magazynowanie energii. Wrogowie czy przyjaciele?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE