Zużyte baterie – góra problemów czy kopalnia złota?

Od kilku lat boom na OZE sprawia, że zapotrzebowanie na pierwiastki takie jak lit czy kobalt rośnie w niezwykle szybkim tempie, grożąc nie tak odległym wyczerpaniem ich pokładów. A jeżeli nawet nie patrzyć na to zagrożenie, to sama w sobie zależność od Rosji, Chin czy niestabilnych politycznie krajów Afryki (bo to właśnie w tych krajach wydobywa się znaczącą część pierwiastków koniecznych do konstrukcji baterii czy innych instalacji OZE) jest zagrożeniem dla rozwoju OZE, a patrząc szerzej, dla bezpieczeństwa energetycznego świata, Europy i Polski.

Jednocześnie dane wskazują, że każdego roku na wysypiska na całym świecie trafia ponad 50 mln ton elektrośmieci. Ta liczba stale rośnie. Tylko 20 procent elektrośmieci jest poddawanych recyklingowi. Duża część tych odpadów to przecież baterie. Baterie, które można ponownie wykorzystać lub rozłożyć na części i odzyskać z nich cenne i rzadkie pierwiastki tak niezbędne dla produkcji nowych turbin wiatrowych, paneli fotowoltaicznych czy magazynów energii.

Słuchaj naszej rozmowy na YouTube:

Dzisiejszym gościem E-magazyny Podcast, którego zapytaliśmy o potencjał zużytych elektroodpadów i recykling baterii, jest Łukasz Łyżwa, CEO SRS Group. SRS Group to firma z branży odpadowej zajmująca się m.in. recyklingiem zużytych baterii.

Słuchaj naszej rozmowy na Spotify:

E-Magazyny Podcast – Twoja dawka wiedzy o magazynowaniu energii i OZE!

Słuchaj dzisiejszego odcinka E-magazyny Podcast i dowiedz się:

  • Jakie przepisy dotyczące poziomów recyklingu baterii zaczną obowiązywać już niedługo
  • Czym jest cicha moc elektroodpadów
  • I najważniejsze: czy dokładny recykling uwolni nas od importu litu i kobaltu, a więc zależności od Chin, Rosji i Afryki?

Mamy dla Was 10 odcinków pełnych wiedzy o magazynowaniu energii

Magazyny energii nie wyprodukują nam prądu, więc w uwadze opinii publicznej poświęca się im zdecydowanie mniej miejsca niż źródłom energii. W ramach cyklu dziesięciu odcinków chcemy przybliżyć Wam najważniejsze informacje dotyczące magazynów technologii.

Pierwszym odcinkiem zaczynamy od podstaw, rozgryzając wspólnie z zaproszonymi gośćmi, dlaczego tak wielu ekspertów z sektora energetycznego pokłada w nich nadzieję i jak mocne są te oczekiwania.
W kolejnych przedyskutowaliśmy najważniejsze przepisy regulujące funkcjonowanie magazynów energii nad Wisłą. Znalazło się również sporo miejsca dla nowinek technologicznych – świeżego spojrzenia na kwestię magazynowania energii startupów. Do tego dołożyliśmy szersze spojrzenie na m.e., jako istotnego elementu nie tylko umożliwiającego transformację energetyczną naszego kraju, czy mogące zmniejszyć zagrożenie black-outów, ale również na wpływ nowych inwestycji w zakłady produkcyjne na krajową gospodarkę i uniezależnianie się od globalnego łańcucha dostaw.

Zapraszamy do cotygodniowego odsłuchu kolejnych odcinków cyklu na E-magazyny Podcast!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE