Dotacje na OZE w Wielkopolsce Wschodniej – samorządy rozdysponują ponad 418 mln zł

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
oze w wielkopolsce
Źródło: Shutterstock

26 samorządów z Wielkopolski Wschodniej przeznaczy ponad 418 mln zł na dotacje wspierające instalację odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych. Większość środków – 70%, czyli około 292,8 mln zł – pochodzi z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie ogłosiła listę miast i gmin, które otrzymają środki na realizację projektów związanych z OZE. Dotacje obejmą mieszkańców powiatów konińskiego, słupeckiego, tureckiego i kolskiego oraz miasta Konin. W ramach programu powstanie 8,4 tys. instalacji OZE w ponad 6,1 tys. domów. Fundusze wykorzystane zostaną m.in. na to pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i magazyny energii. Łączna moc zainstalowanych urządzeń wyniesie prawie 40 MW.

Prezydent Konina, Piotr Korytkowski, podkreśla że w samym Koninie planowane instalacje przyczynią się do redukcji emisji CO₂ o 48%, co odpowiada zmniejszeniu emisji o około 1,4 tys. ton rocznie. Dotacje obejmą 248 gospodarstw domowych, gdzie zostanie zamontowanych łącznie 387 instalacji.

Transformacja energetyczna Wielkopolski Wschodniej

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, którego celem jest wspieranie regionów węglowych w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną, zapewnił Wielkopolsce Wschodniej 415 mln euro na ten cel. Całkowity budżet funduszu wynosi 17,5 mld euro i wspiera regiony UE w transformacji energetycznej. Region Wielkopolski Wschodniej od lat opierał się na wydobyciu i spalaniu węgla. Działająca w regionie kopalnia węgla brunatnego znajduje się obecnie w procesie wygaszania działalności, który ma zakończyć się do 2026 roku. Samorząd województwa wielkopolskiego postawił sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Środki na realizację projektów trafią do samorządów w 2025 roku. Szczegółowe zasady przyznawania dotacji określą poszczególne miasta i gminy, dostosowując je do lokalnych potrzeb. Program ma nie tylko zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, ale także poprawić jakość życia mieszkańców i wspierać region w transformacji energetycznej.

Źródło: pap.pl

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty