Dialog Energetyczny Wielkiej Brytanii i Indii

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty
farma solarna
Źródło: Tom Fisk, Pexels

Ministrowie energetyki Wielkiej Brytanii i Indii spotkali się przed szczytem klimatycznym COP26. Podczas Trzeciego Dialogu Energetycznego omówili oni wspólne zobowiązania dotyczące budowania przyszłości opartej na czystej energii.

Dialog Energetyczny – początki i założenia

Celem Dialogu Energetycznego Indii i Wielkiej Brytanii jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu i przyspieszenie wdrażania czystej energii. Po podpisaniu Memorandum of Understanding w sprawie współpracy w sektorze energetycznym w listopadzie 2015 roku, w kwietniu 2017 roku rozpoczęto regularny Dialog Energetyczny. Pierwszy Dialog Energetyczny brytyjsko-indyjski odbył się w 2017 roku. Natomiast drugi w 2018 roku.

Z kolei we wrześniu tego roku miał miejsce 11. Dialog Gospodarczy i Finansowy między Wielką Brytanią a Indiami. Wówczas Wielka Brytania ogłosiła pakiet publicznych i prywatnych inwestycji o wartości 1,2 miliarda dolarów w zielone projekty i energię odnawialną w Indiach. Inwestycje te mają wspomóc indyjski cel 450 GW energii odnawialnej do 2030 roku. O tym celu pisaliśmy też w artykule Indie – 450 GW mocy zainstalowanej energii odnawialnej do 2030.

Trzeci Dialog Energetyczny brytyjsko-indyjski

Sekretarz ds. Biznesu i Energii Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng oraz indyjski Minister ds. Energetyki oraz Nowej i Odnawialnej Energii Raj Kumar Singh spotkali się 8 października 2021 roku. Spotkanie odbyło się podczas Trzeciego Dialogu Energetycznego brytyjsko-indyjskiego.

Na spotkaniu podkreślono znaczenie „silnego, rodzimego” sektora energii odnawialnej w kontekście budowy bezpiecznego systemu energetycznego. Dekarbonizacja zapewnia również doskonałe możliwości tworzenia zielonych miejsc pracy, wspierania integracji i stymulowania wzrostu gospodarczego –  zarówno w Indiach, jak i w Wielkiej Brytanii. Ponadto omówiono wzmocnioną współpracę obu państw w zakresie przyspieszenia globalnej czystej energii w nadchodzącej dekadzie.

Dialog Energetyczny rozwinął nasz wspólny program rozwoju czystej energii w celu wspierania zrównoważonego wzrostu obu naszych gospodarek.

Alex Ellis, Wysoki Komisarz Indii

COP26 – okazja do pokazania światowego przywództwa

Przygotowując się do organizowanego przez ONZ COP26 w przyszłym miesiącu, dziś Wielka Brytania i Indie poczyniły istotne postępy w określaniu, w jaki sposób to głębokie partnerstwo może nadal zapewniać ekologiczny wzrost obu krajów zasilanych czystą energią.

Kwasi Kwarteng, Sekretarz ds. Biznesu i Energii Wielkiej Brytanii

Obaj partnerzy zgodnie twierdzą, że COP26 jest okazją do pokazania światowego przywództwa w dziedzinie czystej energii. Między innymi poruszyli temat oczekiwanego uruchomienia przez delegacje Wielkiej Brytanii i Indii inicjatywy Global Green Grids – One Sun One World One Grid.

Inicjatywa ma połączyć międzynarodową koalicję rządów krajowych, organizacje finansowe i operatorów systemów elektroenergetycznych. Następnie efektem wspólnych wysiłków będzie przyspieszenie budowy nowej infrastruktury. Jest ona bowiem niezbędna do zapewnienia masowej, bezpiecznej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii. Przede wszystkim duże znaczenie mają nowoczesne, elastyczne sieci, punkty ładowania i połączenia elektroenergetyczne.

Zatwierdzenie planu współpracy na rzecz czystej energii

Przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Indii zatwierdzili ambitny plan działania, zobowiązując się do długoterminowej współpracy. W ramach planu przewiduje się działania mające na celu:

  • zwiększenie energii odnawialnej i magazynowania,
  • poprawę środków efektywności energetycznej,
  • umożliwienie produkcji i wykorzystania ekologicznego wodoru,
  • przyspieszenie przejścia na mobilność elektryczną.

Program inteligentnej energii i magazynowania

Spośród wszystkich zaplanowanych działań, jako pierwszy cel wybrano zainicjowanie wspólnego programu w zakresie inteligentnej energii, energii odnawialnej i magazynowania.

Wspieranie przejścia na czystą energię jest wspólnym priorytetem,. A nasz nowy wspólny program dotyczący inteligentnej energii, energii odnawialnej i magazynowania pomoże zwiększyć inwestycje w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie stworzy nowe miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w obu krajach w trakcie zielonej odbudowy.

Kwasi Kwarteng

Reasumując, program pomoże stworzyć cyfrowe rozwiązania dla firm zajmujących się dystrybucją energii. Dzięki niemu poprawi się wydajność energetyczna w przemyśle oraz zwiększy mobilność elektryczna w sposób maksymalizujący możliwości biznesowe i inwestycyjne.

Źródła:

GOV UK

Energy Live News

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
elektryfikacja floty

Coca-Cola w Polsce i krajach bałtyckich elektryfikuje firmową flotę przy wsparciu Elocity

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne podejście do kwestii wpływu na środowiskoi redukcja emisji CO2 to tematy bliskie światowym koncernom. Jednym z narzędzi, które wspierają biznes w osiąganiu celów ESG jest elektryfikacja flot samochodowych. Służbowe samochody elektryczne w połączeniu z infrastrukturą ich ładowania…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
wodór

Green Cat zrealizuje innowacyjny projekt wodorowy w Szkocji

Green Cat Contracting, firma specjalizująca się w budowie ekologicznych instalacji, została wybrana przez prestiżowy James Hutton Institute do realizacji fazy budowlanej innowacyjnego projektu HydroGlen w Aberdeenshire. Przedsięwzięcie ma na celu zademonstrowanie rolniczym społecznościom, jak mogą stać się samowystarczalnymi producentami zielonej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty