Ryszard Kramarz: Zrównoważony rozwój to gwarancja sukcesu

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 5 minut
Ryszard Kramarz - CEO IMEFY POLSKA
Ryszard Kramarz - CEO IMEFY POLSKA

Rozmowa z Ryszardem Kramarzem, dyrektorem generalnym IMEFY Polska sp. z o.o.

Imefy to firma z 50-letnim doświadczeniem w produkcji transformatorów zanurzonych w płynie dielektrycznym, transformatorów żywicznych i transformatorów mocy. Czy możesz opowiedzieć nam trochę o historii Imefy I o tym, jak powstała firma?

Firma IMEFY powstała w 1973 roku w duchu biznesu i przedsiębiorczości jej założycieli Luisa Fontecha Pedraza i Ramóna Fontecha Pedraza. Początki były trudne, ale ekscytujące – na hiszpańskim rynku dokonywało się wtedy wiele zmian – IMEFY rozpoczęło działalność jako producent transformatorów rozdzielczych zanurzonych w cieczach dielektrycznych, a później obudowanych żywicą epoksydową. Pozwoliło to naszej firmie zaistnieć na rynku od 1982 roku. W ciągu rozwoju IMEFY rozszerzyliśmy naszą produkcję, stając się krajowym i międzynarodowym punktem odniesienia jako producent transformatorów na wszystkich pięciu kontynentach. Pozwoliło nam to na posiadanie ponad 3000 klientów na całym świecie. W naszych fabrykach powstało blisko 200 000 transformatorów, które dziś pracują w ponad 80 krajach. Ponadto mamy wielu partnerów, którzy współpracują z nami zgodnie z naszymi specyfikacjami i pod ścisłą kontrolą jakości.

Jaki jest zakres produktów i usług oferowanych przez Imefy?

Niezależnie od rodzaju transformatorów – rozdzielczych, wysokomocowych – olejowych czy suchych Imefy utrzymuje nieustannie się rozwija – nasze maksimum produkcyjne to 160 MVA. Nasza oferta to:

  • transformatory dystrybucyjne olejowe
  • transformatory suche z żywicą epoksydową
  • transformatory wysokomocowe

Ostatnie lata to rozwój w sektorze OZE i produkcja jednostek dostosowanych do pracy na inwestycjach fotowoltaicznych – olejowych sOIT i suchych sCRT.

Jak Imefy podchodzi do innowacji?

Konkurencja na rynku jest motywatorem dla każdej organizacji. Dla nas również. Rozwój IMEFY w Polsce po części to zasługa obecności konkurencji, która wymaga i wymusza jednocześnie na nas stały rozwój. Jednym z elementów poszukiwania konkurencyjności jest niezwykle popularne w ostatnim czasie słowo “innowacyjność”. Dla IMEFY innowacyjność na tym etapie naszego rozwoju ma dwa aspekty : produktową I organizacyjną. W aspekcie produktowym jest to reagowanie na potrzeby rynku i oferowanie transformatorów o szerszym spektrum zastosowania, jak na przykład transformatory z rodziny dystrybucyjnych typu OIT i CRT, lecz dedykowane do fotowoltaiki czyli SOIT I SCRT oraz nowy nasz  produkt – transformator  o płynnej regulacji napięcia pod obciążeniem do zastosowań dystrubucyjnych I aplikacji PV.

W aspekcie organizacyjnym wdrażamy obecnie politykę PREMIUM  w obsłudze naszych klientów. Elastyczne i profesjonalne a przede wszystkim kompleksowe podejście  do naszych klientów I partnerów biznesowych to kierunek naszego dalszego rozwoju.

Jakie były największe wyzwania, przed którymi stanęła firma Imefy? Jak Państwo pokonali?

Wyzwań było wiele, jednym z największych było zbudowanie zaufania do firmy i do produktu. W momencie, kiedy powstawała firma IMEFY Polska, a był to rok 2010, nasza scena energetyczna wyglądała  inaczej. Nowy producent  nie miał łatwego startu. Naszym atutem była kompletność naszej oferty : jednostki olejowe, suche i wysokomocowe oraz jakość oferowanych transformatorów wraz z naszą determinacją Ii motywacją do osiągnięcia sukcesu.

Na czym polega sukces Państwa organizacji?

Sukces w IMEFY to przede wszystkim zadowolony klient. W naszym rozumieniu sukcesu nie liczymy ilością jednostek, które dostarczamy klientom, lecz poziomem ich zadowolenia i satysfakcji ze współpracy z nami.  To rodzi zaufanie, które  pomaga nam budować długotrwałe relacje na rynku energetycznym z naszymi klientami, ponadto daje też obu stronom poczucie bezpieczeństwa.  Sukcesem dla mnie jest wieloletnia współpraca z producentami stacji transformatorowych w Polsce , a przede wszystkim z liderem, z firmą ZPUE Włoszczowa. Sukcesem nazwać mogę również dostarczanie transformatorów dla energetyki zawodowej w Polsce.

Od lat działają Państwo na polskim rynku. Proszę opowiedzieć o najciekawszych partnerstwach i współpracach w naszym kraju.

Współpraca, która pozwoliła firmie IMEFY dotrzeć do nowych klientów wraz całą gamą naszych produktów to wspomniana już wspólpraca z firmą ZPUE Włoszczowa. Partnerstwo z liderem rynku przynosi same korzyści, po pierwsze rozwój produktowy i organizacyjny po drugie nauka – jak reagować szybko na potrzeby rynku. Po trzecie prestiż – dzięki współpracy z firmą ZPUE marka IMEFY stała się bardziej rozpoznawalna. Po czwarte i najważniejsze – ludzie. których mogłem poznać i którzy też inspirowali  i motywowali  mnie do dalszego  rozwoju firmy.

Jaka jest Twoja wizja rozwoju Imefy?

Przyszłość firmy to przede wszystkim dostępność transformatorów. Podjęliśmy działania, aby czas dostawy I samej produkcji transformatorów został skrócony. Z jednej strony zwiększamy ilość transformatorów w naszych magazynach w Polsce a z drugiej strony zwiększamy moce produkcyjne w fabryce. Zwiększamy też nasze magazyny fabryczne, aby większa ilość surowców potrzebnych do produkcji transformatorów była dostępna bez ograniczeń.

A jak widzi Pan przyszłość branży?

Nasza branża jest “skazana” na rozwój. Bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju jest niezwykle istotne a transformacja energetyczna Europy staje się koniecznością. Produkcja transformatorów będzie ważnym elementem tej drogi. Patrzę więc na przyszłość z dużym optymizmem, mimo faktu, iż zagrożenia w obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną są ogromne.


IMEFY

Imefy Polska to dystrybutor transformatorów suchych i olejowych z 13-letnim doświadczeniem na rynku polskim. Firma jest częścią Imefy Group – hiszpańskiego producenta, który w tym roku odchodzi swoje 50-lecie. W fabrykach Imefy powstało ponad 200 tysięcy transformatorów, które pracują w 80 krajach na wszystkich pięciu kontynentach. 50 lat obecności na rynku pozwoliło na stworzenie wykwalifikowanego, zaangażowanego zespołu, który wraz z rozwojem technologii doprowadził firmę do uzyskania ponad dwudziestu nagród i wyróżnień. Ostatnie lata to dla Imefy intensywny rozwój w sektorze OZE i dostarczenie ponad 1500 jednostek do inwestycji PV.

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
elektryfikacja floty

Coca-Cola w Polsce i krajach bałtyckich elektryfikuje firmową flotę przy wsparciu Elocity

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne podejście do kwestii wpływu na środowiskoi redukcja emisji CO2 to tematy bliskie światowym koncernom. Jednym z narzędzi, które wspierają biznes w osiąganiu celów ESG jest elektryfikacja flot samochodowych. Służbowe samochody elektryczne w połączeniu z infrastrukturą ich ładowania…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
wodór

Green Cat zrealizuje innowacyjny projekt wodorowy w Szkocji

Green Cat Contracting, firma specjalizująca się w budowie ekologicznych instalacji, została wybrana przez prestiżowy James Hutton Institute do realizacji fazy budowlanej innowacyjnego projektu HydroGlen w Aberdeenshire. Przedsięwzięcie ma na celu zademonstrowanie rolniczym społecznościom, jak mogą stać się samowystarczalnymi producentami zielonej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty