Robert Góral (Siemens Polska): Duże ryzyko zawodności sieci nie daje nam komfortu i bezpieczeństwa

Partnerem publikacji jest Siemens Polska

Siemens Sp. z o. o. (Siemens Polska), największa spośród spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej Siemens AG w Polsce. Lider wdrażania innowacyjnych technologii i partner polskiej gospodarki na drodze do poprawy jej konkurencyjności, odporności i bezpieczeństwa. Promotor odpowiedzialnej transformacji cyfrowej w przemyśle i infrastrukturze. W ramach przyjętej strategii zrównoważonego rozwoju Siemens upowszechnia rozwiązania redukujące wpływ człowieka na środowisko.

Rozmawiamy z Robertem Góralem, dyrektorem pionu Electrical Products w Siemens Polska.

Jakie są główne obszary działalności Siemensa w Polsce?

Jesteśmy liderem na rynku technologicznym dostarczającym najnowocześniejsze urządzenia i rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów w przemyśle, infrastrukturze, transporcie, a także w energetyce zawodowej. Oferujemy rozwiązania dające gwarancję najwyższej jakości, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo instalacji, ludzi oraz środowiska.

Kto jest odbiorcą tych rozwiązań?

Ze względu na szeroką ofertę rozwiązań i produktów mamy bardzo różnorodny wachlarz klientów. Począwszy od Polskich Sieci Energetycznych, gdzie pracuje nasz system operacyjny oraz spółki dystrybucyjne energii elektrycznej. Idąc dalej nasze rozwiązania w zakresie rozdziału energii, systemów automatyki przemysłowej i budynkowej dostarczamy na obiekty kubaturowe w przemyśle oraz infrastrukturze. Nadmienię również, że współpracujemy bezpośrednio z wieloma polskimi producentami rozdzielnic oraz szaf sterowniczych, jak również z integratorami systemów czy firmami elektroinstalacyjnymi. Nasze produkty są dostępne w uznanych hurtowniach. Jak widać, spektrum naszych klientów jest bardzo szerokie.

Starzejąca się infrastruktura elektroenergetyczna to główny czynnik spowalniający transformację energetyczną?  

Wyzwanie związane z uzyskaniem zdolności sieci do przepływu energii to dziś kluczowy element rozwoju OZE.

Jest to ważny aspekt przy transformacji energetycznej. Wiele fragmentów sieci wymaga modernizacji. Natomiast jeszcze ważniejszą sprawą jest fakt, że w wyniku wprowadzania rozproszonych źródeł generacji energii także na niskim i średnim napięciu, obecnie energia płynie w różnych kierunkach, a sieć dystrybucyjna była dotychczas budowana dla przepływów jednokierunkowych. Wyzwanie związane z uzyskaniem jej zdolności do przepływu energii to dziś kluczowy element rozwoju OZE.

Jak stan tej infrastruktury wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju?

Posłużę się analogią do jazdy samochodem: jeśli wyjeżdżamy 20-letnim samochodem sportowym, czyli w skrócie takim o niskim zawieszeniu i nie najlepszym stanie technicznym na drogę, której nie znamy i nie wiemy, czy przed nami będzie autostrada, czy droga gruntowa, to raczej przed taką podróżą nie mamy poczucia bezpieczeństwa. Podobnie jest z naszym bezpieczeństwem energetycznym: duże ryzyko zawodności sieci, która jest nieprzygotowana na nowe warunki pracy w mocno rozproszonym układzie generacji energii, nie daje nam komfortu i bezpieczeństwa. 

Jakie rozwiązania Państwo oferują, aby sprostać tym wyzwaniom?

Posiadamy pełną gamę produktów i systemów dla rozdziału energii średniego i niskiego napięcia oraz automatyki energetycznej i zabezpieczeń. Posiadamy urządzenie i programy monitorujące jakość energii oraz jego zużycia.

Transformacja energetyczna jest ściśle związana ze zrównoważonym rozwojem. Jakie działania Siemens podejmuje w tym obszarze?

Zrównoważony rozwój stanowi podstawę strategii Siemensa. Wszystko, co robimy, ma na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości życia ludzi, zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki i ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko.

Poza przepisami unijnymi, które obligują każdy podmiot do określonych działań, Siemens szuka także korzyści biznesowych dla wszystkich stron, np. przez zastosowanie rozwiązań technicznych, które ograniczają albo optymalizują zużycie energii, nie tylko elektrycznej, u klienta.

Od strony wytwarzania energii elektrycznej ważna jest ich dywersyfikacja oraz zwiększanie udziału energii odnawialnej, na którym to polu jesteśmy bardzo aktywni. Na ostatnich Targach Light & Building we Frankfurcie Siemens zaprezentował nowy znak produktowy „Siemens EcoTech”. Są nim znakowane produkty, które zostały wyprodukowane w 100% z energii odnawialnej, a do ich produkcji zostały w możliwie maksymalnym stopniu wykorzystane surowce wtórne. To tylko jeden z przykładów na podejmowane przez nas działania uwzględniające zrównoważony rozwój.

Jakie są perspektywy rozwoju rynku energetycznego w Polsce z punktu widzenia Siemensa?

Ze względu na ograniczanie roli paliw kopalnych (węgiel, gaz) znaczenie energii elektrycznej jako źródła energii będzie tylko rosło. Przewidujemy, że wytwarzanie energii oparte będzie głównie na dwóch filarach: energetyka jądrowa jako stabilne źródło energetyczne, a z drugiej strony OZE. Do części OZE dochodzą jeszcze magazyny energii, które mogą odegrać kluczową rolę w bilansie energetycznym, chociaż nie spełniają one jeszcze oczekiwań technicznych i ekonomicznych.

Czy widzą Państwo potencjał dla rozwoju nowych obszarów biznesowych w Polsce, na przykład w sektorze e-mobilności?

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że przy obecnych możliwościach wytwórczych energii i przy znacznym wzroście liczby „elektryków” na drogach, energii do naładowania samochodu w dogodnej dla nas chwili może po prostu zabraknąć (…)

Rozwój e-mobilności jest obecnie spowolniony z jednej strony przez niewystarczającą infrastrukturę, a z drugiej wciąż jeszcze ograniczone zasięgi oferowanych samochodów elektrycznych. Niemniej jest to dobre rozwiązanie do przemieszczenia się np. po miastach lub przy zasięgach uwzględniając warunki pogodowe nie większych niż 200 kilometrów dziennie.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że przy obecnych możliwościach wytwórczych energii i przy znacznym wzroście liczby „elektryków” na drogach, energii do naładowania samochodu w dogodnej dla nas chwili może po prostu zabraknąć, albo przynajmniej będziemy uzależnieni od importu energii. To pokazuje, jak wiele jest wyzwań, ale i jak duży jest potencjał rozwojowy dla energetyki – także w tym obszarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE