Adrian Dałek (WAGO Polska): Zmienia się podejście firm do kwestii zaopatrzenia w energię

Partnerem publikacji jest WAGO

WAGO ELWAG jest częścią międzynarodowej, która działa na światowych rynkach od ponad 70 lat, a w Polsce już ponad trzy dekady. Produkuje i dostarcza nowatorskie komponenty połączeniowe do przewodów elektrycznych oraz kompleksowe rozwiązania w zakresie automatyki i interfejsów.

Rozmawiamy z Adrianem Dałkiem, kierownikiem działu energetyki WAGO Polska.

Jak zmieniła się rzeczywistość energetyczna przemysłu w ostatnich latach?

To, co obserwujemy w ciągu ostatnich kilku latach to nie tylko transformacja energetyczna w tym wymiarze powszechnie znanym, czyli systematycznym wzroście udziału odnawialnych źródeł energii. Mamy też do czynienia z drugim dynamicznym trendem, czyli rozwojem energetyki prosumenckiej.

Uczestnicy rynku energii, którzy dotychczas byli tylko odbiorcami energii i skupiali się na pozyskaniu jej z rynku na jak najlepszych warunkach, stają się również jej producentami. Co ważne trend ten dotyczy nie tylko odbiorców indywidualnych, którzy zainstalowali na swoich domach już ok. 1,4 mln instalacji fotowoltaicznych. Na zmianę podejścia do kwestii zaopatrzenia w energię decydują się coraz częściej firmy przemysłowe.

Jakie modele biznesowe się wytworzyły?

Coraz częściej firmy rozważają i decydują się na inwestycje we własne źródła energii wraz z infrastrukturą do magazynowania energii(…)

Tak jak wspomniałem chwilę wcześniej, zmienia się podejście firm do kwestii zaopatrzenia w energię. Dostrzegają one możliwości ograniczenia kasztów, zapanowania nad dynamiką zmian cen energii, poprzez inwestycje we własne źródła energii. Tradycyjny model: Wytwórca energii -> Dostawca (rozumiany jako przesył i dystrybucja) -> Odbiorca, choć nadal dominuje, nie jest już punktem wyjścia w analizie możliwości pozyskania energii przez firmę.

Coraz częściej firmy rozważają i decydują się na inwestycje we własne źródła energii wraz z infrastrukturą do magazynowania energii lub decydują się na zakup energii bezpośrednio od wytwórcy w formule PPA.

Można powiedzieć, że przemysł odgrywa równie ważną rolę w transformacji energetycznej co energetyka zawodowa?

Trudno tutaj mówić o tym, czy energetyka zawodowa, czy przemysłowa odgrywają ważniejszą rolą, czy są na równi, ważne jest to, że od jakiegoś czasu te procesy przemian przebiegają obok siebie i implikują różne wyzwanie tak po stronie systemu elektroenergetycznego, jak i odbiorców energii.

Warto zwrócić uwagę, że przy realizacji projektów w obszarze zakładów przemysłowych należy również spełniać konkretne regulacje prawne, takie jak kodeks sieciowy NC RfG, który wymaga instalacji autonomicznych systemów do regulacji mocy czynnej i biernej w punkcie przyłączenia do sieci. Tutaj ważną rolę odgrywa regulator mocy WAGO, jako certyfikowane i dopuszczone przez PTPiRE rozwiązanie do zapewnienia stabilnej pracy systemu elektroenergetycznego.

Jak WAGO ułatwia zakładom przemysłowym zarządzanie infrastrukturą OZE?

Myślę, że tutaj musimy podjeść do tematu nieco szerzej, nie myśląc jedynie OZE, bo przecież źródło energii tu tylko jeden z elementów zarządzania energią w firmach. Oczywiście kwestia przyłączenia źródła do sieci elektroenergetycznej regulacji mocy to pewna podstawa. Jednak zagadnienie jest znacznie szersze, bo coraz częściej analizujemy wewnętrzną infrastrukturę energetyczną firmy jako tzw. mikrosieć.

W której jest określone zapotrzebowanie na energię, która posiada własne źródła energii np. instalacje PV czy źródła kogeneracyjne, która ma swoją flotę samochodów elektrycznych, których ładowanie wymaga pewniej koordynacji i wreszcie, która dysponuje własnym magazynem energii. Wszystkie elementy tej mikrosieci i procesy zachodzące pomiędzy nimi trzeba skoordynować i zarządzać nimi od strony technicznej i tu jest nasza rola, czyli integracja systemów oraz infrastruktury technicznej, jak również zapewnienie stabilności napięcia i częstotliwości w punkcie przyłączenia odbiorcy przemysłowego do sieci Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Sprostanie wymogom operatorów sieci w kontekście przyłączania rozbudowanych systemów OZE to duże wyzwanie dla przemysłu?

Jak wiadomo, przyłączenie źródeł OZE do sieci podlega pewnym ściśle określonym regułom i wytycznym takim jak kodeksy sieci. Przyłączenie takich źródeł do sieci stanowi nie tylko wyzwanie dla inwestora, ale również dla operatora sieci, który musi zadbać oto, by niezależnie od warunków pogodowych energia trafiała do odbiorców. Naszą rolą jest między innymi zadbanie o to, aby źródło zostało przyłączone do sieci w taki sposób, aby inwestor mógł w jak najlepszy sposób wykorzystać jego potencjał, a operator sieci miał możliwość zapanowania nad tym źródłem. Dostarczamy między innymi rozwiązania, czyli systemy sterowania oraz oprogramowanie, które realizuje funkcje monitoringu i regulacji mocy źródeł OZE. Mam tu na myśli regulator mocy czynnej i biernej dla źródeł OZE.

Jaką rolę w tej nowej rzeczywistości odgrywają mikrosieci?

Jak mówiłem wcześniej mikrosieci to jedna z opcji zarządzania energią w przedsiębiorstwie. Jesteśmy przekonani, że rozwój technologii będzie się przyczyniał do wzrostu popularności takiego podejścia do energii w przedsiębiorstwach. Aby mikrosieć mogła funkcjonować jako system, wymagane jest wiele procesów. W ich tworzeniu pomagają nasze rozwiązania, które obejmuje kilka kluczowych obszarów, takich jak: zarządzanie punktem przyłączenia do sieci, monitoring i zarządzanie danymi o zużyciu energii, e-mobilność, regulacja źródła OZE, zarządzanie magazynowaniem energii.

Jaką funkcję w tej układance pełnią magazyny energii i jak WAGO wspiera tego typu projekty?

Jako WAGO mocniej angażujemy się proces magazynowani energii w ramach mikrosieci.

Magazyny energii to bardzo ważny element tej układanki, bo jak wiadomo, wyprodukowana energia elektryczna musi zostać na bieżąco zużyta albo zmagazynowana. Możemy tu zwrócić uwagę na dwa aspekty tego zagadnienia: zarządzania całym systemem elektroenergetycznym (kontekst operatorów sieci) oraz mikrosieci (kontekst przedsiębiorstwa).

Ten pierwszy wymiar realizowany jest od lat choćby poprzez tzw. elektrownie szczytowo-pompowe. Jako WAGO jednak mocniej angażujemy się proces magazynowani energii w ramach mikrosieci. Dostarczamy systemu do monitorowania i zarządzania magazynami energii oraz jesteśmy producentem rozwiązań do automatyzacji stacji elektroenergetycznych.

Jesteśmy świadkami nie tylko transformacji w energetyce i przemyśle, ale również w mobilności. Co innowacyjnego mogą Państwo zaproponować w tym obszarze?

Ogromny wzrost liczby stacji ładowania staje się coraz większym wyzwaniem, zwłaszcza dla sieci energetycznej. Z tego względu konieczne jest stosowanie narzędzi do zarządzania ładowaniem i obciążeniem, które pozwolą na kontrolowanie przepływu energii w celu zapobiegania przeciążeniom sieci. Nasze rozwiązanie WAGO Load Management wspiera ten proces i pozwala właścicielom instalacji do ładowania e-aut w odpowiedni sposób zarządzać obciążeniem sieci.

Jaką rolę widzą Państwo dla siebie w kolejnych latach transformacji?

Na pewno będziemy chcieli aktywnie działać w obszarze rozwiązań przeznaczonych do monitorowania, zarządzania i regulacji farm fotowoltaicznych. Widzimy duży potencjał w rozwiązaniach dla mikrosieci i zarządzania obciążeniem sieci przez infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. W zakresie współpracy z OSD chcemy uczestniczyć w projektach automatyzacji stacji elektroenergetycznych SN i nN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE