Rosyjski gaz i magazyny energii z funduszy UE. Węgry czerpią z dwóch źródeł

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
Węgry UE

Komisja Europejska zatwierdziła program dotacyjny dla rządu Węgier o wartości 1,1 mld euro. Fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie dużych projektów magazynowania energii.

Przedsięwzięcie ma pomóc Węgrom przejść na system energetyczny o zerowej emisji netto. Program zatwierdzono zgodnie z postanowieniami UE dotyczącymi kryzysu i transformacji energetycznej, przyjętymi w marcu w celu zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.

Cele Węgier

Węgry zamierzają zainwestować otrzymane pieniądze w projekty magazynowania energii o sumarycznej mocy instalację co najmniej 800 MW/1 600 MWh. Projekty pomogą zintegrować nowe odnawialne źródła energii z systemem elektroenergetycznym.

Fundusze trafią do przedsiębiorstw działających w węgierskim sektorze energetycznym, z wyjątkiem instytucji finansowych. Ponadto mają wesprzeć projekty poza granicami Węgier, które mogą dostarczać energię dzięki transgranicznym systemom dystrybucyjnym.

Cele nie wykluczają żadnej technologii magazynowania energii. Według planów w projektach mają dominować systemy wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe. Inwestycje zostaną wybrane w drodze procedury przetargowej.

Pieniądze trafią do inwestorów przed końcem 2025 roku. Warunkiem jest m.in uruchomienie systemów w ciągu trzech lat od podpisania umowy. Inne kraje, które skorzystały z podobnych programów to Grecja, Rumunia, Finlandia, Chorwacja, Estonia oraz Słowenia.

Tesla w największej elektrowni gazowej

Węgry mają za sobą już pierwsze inwestycje w BESS na dużą skalę. W 2022 roku trzy Megapaki Tesli zainstalowano w elektrowni Dunamenti. Obiekt o mocy 794 MW jest największą elektrownią gazową na Węgrzech.

System magazynowania energii ma pojemność na poziomie 7,68 MWh i dwugodzinny czas pracy. Oznacza to, że moc zainstalowana akumulatorów wynosi około 3,84 MW.

Magazyny energii pomagają węgierskiemu operatorowi sieci utrzymać równowagę sieci energetycznej i zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w okresach szczytowego zużycia.

Gaz z Rosji

Węgry podpisały w 2021 roku z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu. Porozumienie będzie obowiązywało przez 15 lat (po 10 latach będzie możliwe zmniejszenie zakupionej ilości gazu).

Kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ministerstwo spraw zagranicznych Węgier poinformowało o podpisaniu umowy z Gazpromem. Od 1 września 2022 roku Węgry otrzymują dodatkowe 5,8 mln m3 gazu dziennie.

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty