Polska i USA wzmacniają strategiczną współpracę energetyczną. Wizyta Sekretarza Stanu Wojciecha Wrochny w Waszyngtonie

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
OZE USA
Źródło: Shutterstock

Wojciech Wrochna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, odbył roboczą wizytę w Waszyngtonie. Celem rozmów było pogłębienie współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w strategicznych obszarach energetyki – przede wszystkim w zakresie energetyki jądrowej oraz dostaw LNG.

– Strategiczne projekty w obszarze energii jądrowej i gazu skroplonego stanowią fundament bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz całego regionu Europy Środkowej. Budując elektrownie jądrowe i rozwijając polski hub gazowy, wzmacniamy suwerenność energetyczną i trwałe partnerstwo z USA – podkreślił Wojciech Wrochna po zakończeniu rozmów w amerykańskiej stolicy.

Elektrownia jądrowa w Kopalinie-Lubiatowie coraz bliżej

Jednym z kluczowych tematów spotkań w Departamencie Energii USA były postępy negocjacji dotyczących budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Kopalino-Lubiatowo. W projekcie uczestniczą czołowe amerykańskie spółki sektora cywilnej energetyki jądrowej – Westinghouse i Bechtel.
W rozmowach, w których obok ministra Wrochny uczestniczył Minister Finansów Andrzej Domański oraz amerykański sekretarz Chris Wright, omawiano także zasady finansowania inwestycji i udział amerykańskich instytucji w jej realizacji.

Ministerowie spotkali się również z prezesem U.S. EXIM Bank, potwierdzając kluczową rolę tej instytucji w finansowaniu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Strony zadeklarowały gotowość do przyspieszenia procedur kredytowych dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

LNG i rola Polski jako regionalnego hubu gazowego

Ważnym punktem wizyty były również rozmowy o możliwościach zwiększenia dostaw amerykańskiego LNG przez polski hub gazowy – zarówno na potrzeby krajowe, jak i dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Ukrainy.

Spotkania z przedstawicielami Orlenu oraz liderami amerykańskiego sektora gazowego koncentrowały się na rozwoju infrastruktury przesyłowej i nowych kierunkach współpracy handlowej.

Wsparcie administracji USA i Kongresu

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister Wrochna spotkał się także z Jarrodem Agenem, szefem National Energy Dominance Council, który potwierdził pełne wsparcie administracji prezydenta Donalda Trumpa dla rozwoju współpracy energetycznej z Polską.

W trakcie rozmów w Kongresie Stanów Zjednoczonych omawiano również możliwości szerszego zaangażowania amerykańskich federalnych instytucji finansowych w projekty cywilnej energetyki jądrowej realizowane w Polsce i w regionie.

Polska kluczowym partnerem USA w energetyce

Wizytę Wojciecha Wrochny w Waszyngtonie można uznać za kolejny krok w budowie trwałego partnerstwa energetycznego między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Zacieśnienie współpracy w sektorach jądrowym i gazowym ma nie tylko strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski, ale również dla wzmocnienia odporności energetycznej całej Unii Europejskiej.

Zmień zgody