Przełomowy rok dla branży OZE 

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
Andrzej Mochoń

Rozmowa z dr Andrzejem Mochoniem, prezesem zarządu Targów Kielce

Przed nami pierwsze w tym roku spotkanie branży OZE w Targach Kielce. Czy zainteresowanie Targami ENEX jest duże?

Widać to doskonale po powierzchni wystawienniczej, jaką zajmowały w 2020 roku oraz jaką zajmą w 2022 roku. Dwa lata temu udało nam się zorganizować tę wystawę jeszcze przed wybuchem pandemii w Polsce, wtedy Targi ENEX miały powierzchnię około 2800 m2. W tym roku wystawa urosła aż do 4300 m2, mimo że wciąż działamy w reżimie sanitarnym. Lista wystawców, którzy zadeklarowali chęć udziału w tegorocznym wydarzeniu, jest imponująca, podobnie jak zainteresowanie wydarzeniem wśród potencjalnych zwiedzających. Nowy rok zapowiada się bowiem wyjątkowo ciekawie i przełomowo dla branży OZE.

Zakres branżowy targów ENEX jest bardzo szeroki. Jacy wystawcy się na nich pojawią?

Swoją obecność w tegorocznych targach Enex potwierdziło już ponad 150 wystawców z 14 krajów – wiodące na polskim i światowym rynku firmy z branży energetycznej. Wśród nich są m.in. producenci paneli fotowoltaicznych, instalatorzy pomp ciepła, dilerzy samochodów elektrycznych oraz firmy zajmujące się magazynowaniem energii. Targi Enex to także miejsce dla firm trudniących się energetyką tradycyjną: producentów przetworników, okablowań, skrzyń rozdzielczych czy liczników energii. Gośćmi wydarzenia są przedstawiciele zakładów energetycznych, producenci osprzętu i urządzeń dystrybuujących energię, a także specjaliści i naukowcy z uczelni technicznych.

 

Targi ENEX 2020

Podczas spotkania branży energetycznej nie zabraknie prezentacji najnowszych rozwiązań branżowych i premier produktowych. Jakie nowości pojawią się podczas targów ENEX?

Najnowsze rozwiązania dronowe, nowoczesne systemy montażowe i fotowoltaiczne, najnowsze modele inwerterów i pomp ciepła, kompletne systemy grzewcze, a także stacje do ładowania samochodów elektrycznych i osprzęt elektroinstalacyjny – to tylko część oferty wystawców tegorocznej edycji spotkania branży energetycznej. Wśród oferty firm, które pojawią się podczas targów Enex, nie zabraknie również premier produktowych. Swoje nowości zaprezentują takie firmy jak: SolarEdge Home, BMZ Poland, GALMET oraz Viessmann.

Prelekcje, konferencje i branżowe spotkania – te i wiele innych wydarzeń będą miały miejsce podczas targów ENEX. Jak wygląda program wydarzenia?

Przygotowaliśmy bardzo ciekawą ofertę merytorycznych, branżowych spotkań i wydarzeń towarzyszących targom. Wspólnie z redakcją GlobEnergia po raz kolejny już organizujemy Forum Fotowoltaiczne Solar+ i Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła – spotkania skierowane m.in. do inwestorów, doradców oraz wykonawców zainteresowanych tematyką pomp ciepła i fotowoltaiki. W programie targów Enex znajdują się również branżowe konferencje: Energia PL oraz konferencja HEAT not LOST. Z dużym zainteresowaniem zwiedzających spotyka się Strefa Elektromobilności współorganizowana z Forum Elektromobilności. Dodatkową atrakcją są jazdy pokazowe samochodami elektrycznymi na specjalnie przygotowanym torze. Odwiedzający targi będą mogli odwiedzić MiastOZE – strefę wystawową, w której pojawi się wielu producentów i głównych dystrybutorów. Oprócz ciekawych pokazów i warsztatów w strefie MiastOZE będzie można wziąć udział w grze miejskiej z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Wierzymy, że przygotowana przez nas oferta spełni oczekiwania uczestników targów Enex.

Organizacja targów ENEX w trakcie pandemii jest wymagającym przedsięwzięciem. Jakie środki ostrożności podejmujecie przy organizacji tegorocznej edycji?

W trakcie targów należy przestrzegać obowiązujących zaleceń sanitarnych jak chociażby zakrywanie ust i nosa czy zachowanie bezpiecznej odległości. Dodatkowo wprowadziliśmy obowiązek wypełniania ankiety epidemiologicznej. Dbamy o to, aby liczba osób zgromadzonych w przestrzeni kieleckiego ośrodka wystawienniczego była zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami. Mamy na uwadze nasze wspólne dobro.

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty