Prace nad Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych rozpoczęte

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska zainaugurowano prace nad Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych. Dokument ten ma być odpowiedzią na kryzysy utraty różnorodności biologicznej i zmiany klimatu. Planowane działania obejmą odbudowę zasobów przyrody na co najmniej 20% obszarów morskich i lądowych Unii Europejskiej do 2030 roku, a do 2050 roku mają objąć wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy.
Pierwsze spotkanie zespołu międzyresortowego
21 listopada 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu międzyresortowego ds. przygotowania KPO ZP. Przygotowanie tego planu wynika z rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law, NRL), które zostało przyjęte w sierpniu tego roku. Głównym celem NRL jest poprawa stanu zdegradowanych ekosystemów, a jego realizacja opiera się na najnowszych danych naukowych.
W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyli przedstawiciele różnych departamentów Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz reprezentanci Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, a także Ministerstwa Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Infrastruktury, Rozwoju i Technologii, Funduszy Europejskich i Polityki Regionalnej, urzędów morskich oraz instytutów badawczych.
Wyzwania i szanse
Krajowy Plan Odbudowy Zasobów Przyrodniczych to zarówno wyzwanie, jak i ogromna szansa dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Ostateczny kształt planu wpłynie na wszystkie aspekty życia – gospodarcze, społeczne, finansowe i polityczne – w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat. Dokument ten może stać się narzędziem skutecznej adaptacji oraz ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed gwałtownie zmieniającym się klimatem i innymi globalnymi wyzwaniami, takimi jak bezpieczeństwo żywnościowe, komfort życia, zdrowie ludzi czy zrównoważony rozwój.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia każde państwo członkowskie UE musi przygotować krajowy plan odbudowy zasobów przyrodniczych. Obejmuje to również przeprowadzenie monitorowania i badań przygotowawczych, które są niezbędne do określenia środków odbudowy potrzebnych do realizacji celów planu.
Prace nad Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych są dopiero na początku, ale już teraz wiadomo, że będą one kluczowe dla przyszłości środowiska naturalnego oraz jakości życia mieszkańców Polski i całej Unii Europejskiej.
Źródło: gov.pl