Paczkomaty InPost z fotowoltaiką i magazynami energii

Grupa InPost, lider w dziedzinie rozwiązań logistycznych dla e-commerce w Europie, ogłosiła pilotaż nowego modelu autonomicznych maszyn Paczkomat®. Dzięki nowoczesnym technologiom, urządzenia te mogą funkcjonować bez dostępu do sieci elektrycznej, wykorzystując panele fotowoltaiczne i magazyny energii. Pilotaż przeprowadzany będzie w Gdańsku i Krakowie, a także na rynkach zagranicznych – w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i we Francji.

Optymalizacja energetyczna

Nowe maszyny Paczkomat® zachowują wszystkie funkcjonalności standardowych urządzeń, jednocześnie wprowadzając innowacyjne opcje optymalizacji zużycia energii. Na przykład, oświetlenie maszyn po zmierzchu zmniejsza się do 30% swojej mocy, a w godzinach nocnych może być całkowicie wyłączone. Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachach maszyn oraz magazyny energii pracujące nawet w ujemnych temperaturach, umożliwiają ich instalację w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do sieci zasilania.

Strategia dekarbonizacji

Izabela Karolczyk-Szafrańska, Group Chief Marketing & ESG Officer, podkreśla znaczenie autonomicznych maszyn Paczkomat® jako kroku w realizacji strategii dekarbonizacji Grupy InPost. „Te nowoczesne maszyny możemy teraz stawiać w lokalizacjach, w których dotąd nie było to możliwe ze względu na brak dostępu do sieci energetycznej. Nowe maszyny zwiększają dostępność naszej sieci dla jak największej liczby klientów. To kolejny krok w realizacji naszej ambitnej strategii dekarbonizacji, a także wyjątkowe rozwiązanie technologiczne, niedostępne jak dotąd na rynku. Warto podkreślić, że pilotaż będziemy prowadzić równocześnie w czterech europejskich krajach, co da nam unikalną wiedzę na temat możliwości rozbudowy sieci maszyn autonomicznych w krajach o różnych warunkach pogodowych.”

Pilotaż w Polsce i w Europie

W Polsce, w ramach pilotażu, rozstawiono 9 maszyn – w Krakowie oraz w Gdańsku. We Włoszech, pod koniec maja, oddano do użytku 3 maszyny we Florencji, gdzie jak dotąd nie było potrzeby wymiany baterii. W Londynie testy przeprowadzane są na 2 maszynach, a we Francji pilotaż ma wystartować jeszcze w tym miesiącu w okolicach miasta Lille, gdzie planowane jest uruchomienie 9 urządzeń Paczkomat®.

Ekologiczne Inicjatywy Grupy InPost

Strategia Dekarbonizacji Grupy InPost stanowi integralne uzupełnienie jej strategii biznesowej. Ślad węglowy dostaw do urządzenia Paczkomat® generuje nawet do 98% mniej emisji CO2 na ostatniej mili w porównaniu z dostawą InPost do domu. Autonomiczna maszyna Paczkomat® to kolejny krok InPost w kierunku zmniejszania śladu węglowego. Grupa inwestuje również w rozwój elektromobilności w zakresie floty i ładowarek elektrycznych. Ponadto, InPost jest pierwszą firmą w Polsce z zatwierdzonymi przez SBTi celami NET-ZERO do 2040 oraz jedną z siedmiu firm na świecie w sektorze logistycznym, która realizuje ambitną ścieżkę dekarbonizacji do 2040 roku.

Źródło: inpost.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE