Na Śląsku zatankują wodorem

W Rybniku powstała druga w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodorem. Za projektem stoi firma PAK-PCE Stacje H2, której udziałowcami są Grupa Polsat i ZE PAK.

Stacja nosi nazwę NESO, co jest skrótem od Nie Emituję Spalin, Oczyszczam. Zatankują na niej zarówno samochody osobowe, ciężarowe jak i autobusy – wyposażono ją w stanowiska o zróżnicowanym ciśnieniu tego paliwa – 700 bar i 350 bar.

To nie pierwsza współpraca Grupy Polsat i ZE PAK w dziedzinie wodoru. Na przykład w lipcu pisaliśmy o NesoBusie, autobusie z napędem wodorowym wyprodukowanym wspólnymi siłami przez obie spółki. Wspólne projekty obejmują również budowę fabryki autobusów na wodór oraz elektrolizerni do wytwarzania zielonego H2.

Tankowanie wodoru – kolejne stacje do czerwca

W Polsce obecnie działa jeszcze jedna ogólnodostępna stacja ładowania wodorem, również należąca do sieci stacji NESO, a zlokalizowana w Warszawie.

Grupa Polsat i ZE PAK zbudują w naszym kraju jeszcze cztery takie obiekty: we Wrocławiu, Lublinie, Gdyni i Gdańsku. Powstaną do czerwca przyszłego roku. Na realizację projektu firmy otrzymały z NFOŚiGW 20 milionów złotych dofinansowania, a koszt całkowity to 54,7 miliona złotych.

10 000 tankowań

Jak przeczytamy w informacji prasowej ZE PAK: “Według założeń PAK-PCE STACJE H2 Sp. z o.o. w początkowym okresie planowane jest wykorzystanie około 30 proc. przepustowości rynkowej każdej z 5 stacji do tankowania wodoru, co pozwoli na dokonanie ponad 10 000 tankowań autobusów i pozostałych pojazdów wodorowych”.

O szczegółach działań planowanych na kolejne lata przez Grupę Polsat w dziedzinie rozwijania i wdrażania technologii wodorowych jak i szerzej całego OZE przeczytacie w naszym artykule Grupa Polsat będzie konsolidować segment OZE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE