Jak zakup kampera stał się bodźcem do innowacji w magazynowaniu energii?

Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina Doostdara. Współzałożyciele spotkali się podczas studiów inżynieryjnych na Uniwersytecie RWTH w Akwizgranie.

Od kampera po innowacje w magazynowaniu energii

Pomysł na startup zrodził się, gdy trójka przyjaciół kupiła kampera i przekształciła go w niezależny energetycznie pojazd. W projekcie wykorzystano właśnie zużyte akumulatory z samochodów elektrycznych.

Dzięki zaawansowanym testom opartym na algorytmach uczenia maszynowego, Voltfang jest w stanie dokładnie przewidzieć czas życia każdej baterii i pozwala klientom korzystać z nich przez nawet 10 lat. Technologia firmy umożliwia także monitorowanie przepływu energii, minimalizując skomplikowane procedury instalacyjne.

Takie podejście powoduje, że przemysł może szybko wdrażać systemy magazynowania energii, a łańcuchy dostaw są dobrze zabezpieczone. Voltfang nie musi importować żadnych krytycznych materiałów spoza UE.

Od początku tego roku Voltfang wykorzystując zużyte baterie z pojazdów EV, uruchomił systemy magazynowania energii o łącznej pojemności ponad 800 kWh. Innowacja okazała się na tyle interesująca, że startup pozyskał 5,2 miliona euro w rundzie seed. W ciągu ostatniego roku Voltfang podwoił zatrudnienie z 30 do 60 osób.

Nie tylko recykling – innowacje w magazynowaniu energii

Ponowne wykorzystanie zużytych akumulatorów z pojazdów EV staje się coraz popularniejszym trendem. Amerykańska firma B2U Storage Solutions opracowała system wykorzystujący takie baterie do magazynowania energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną.

Więcej na ten temat przeczytasz w artkule – Drugie życie baterii z pojazdów elektrycznych. Jeszcze przed recyklingiem!

Źródło: siliconrepublic.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE