Dom w sąsiedztwie elektrowni jądrowej? Dla ponad połowy Polaków to nie problem (wyniki ankiety URE)


Urząd Regulacji Energetyki opublikował wyniki raportu opracowanego na bazie badania opinii konsumentów energii „Energetyka UREgulowana”. Ankietowanych zapytano m.in. o stosunek do energetyki jądrowej.

Atom na fali wzrostowej

URE pytało m.in. o stosunek do energii atomowej. Jak w wielu poprzednich sondażach i tym razem większość respodentów opowiedziała się za energetyką jądrową w naszym kraju: poparcie dla budowy tego typu instalacji w Polsce wyraziło prawie trzy czwarte respondentów. Choć trzeba przyznać, że poparcie dla tego typu źródła energii rośnie. Na przykład w badaniu IBRIS przeprowadzonym dla PKN Orlenu na wiosnę tylko nieco ponad połowa opowiadała się za atomem.

Tania energia z elektrowni jądrowych?

Co jednak jest już niespodzianką, ponad połowa (54% ankietowanych nie wyraziłaby sprzeciwu dla powstania elektrowni jądrowej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Dla porównania, tylko niecałe 10% więcej osób wyraziło aprobatę dla lokalizacji elektrowni wiatrowej w sąsiedztwie (badanie CBOS z początku br.).

Polacy są za budową elektrowni jądrowych, głównie ze względu na obietnicę tańszej energii (aż 80% ankietowanych podało niższe ceny prądu jako główną zaletę tego typu źródła energii), ale większość nie chce aby tego typu instalacje były finansowane z państwowej kasy. Poparcie takie wyraziło 46% respondentów, podczas gdy dla fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych wyniosło kolejno 67% i 66%.

Badanie zrealizowano metodą wywiadów internetowych CAWI w czerwcu br. na próbie 1001 osób. Pełen raport do pobrania na stronie URE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE