Dom w sąsiedztwie elektrowni jądrowej? Dla ponad połowy Polaków to nie problem (wyniki ankiety URE)

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
elektrownia jądrowa


Urząd Regulacji Energetyki opublikował wyniki raportu opracowanego na bazie badania opinii konsumentów energii „Energetyka UREgulowana”. Ankietowanych zapytano m.in. o stosunek do energetyki jądrowej.

Atom na fali wzrostowej

URE pytało m.in. o stosunek do energii atomowej. Jak w wielu poprzednich sondażach i tym razem większość respodentów opowiedziała się za energetyką jądrową w naszym kraju: poparcie dla budowy tego typu instalacji w Polsce wyraziło prawie trzy czwarte respondentów. Choć trzeba przyznać, że poparcie dla tego typu źródła energii rośnie. Na przykład w badaniu IBRIS przeprowadzonym dla PKN Orlenu na wiosnę tylko nieco ponad połowa opowiadała się za atomem.

Tania energia z elektrowni jądrowych?

Co jednak jest już niespodzianką, ponad połowa (54% ankietowanych nie wyraziłaby sprzeciwu dla powstania elektrowni jądrowej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Dla porównania, tylko niecałe 10% więcej osób wyraziło aprobatę dla lokalizacji elektrowni wiatrowej w sąsiedztwie (badanie CBOS z początku br.).

Polacy są za budową elektrowni jądrowych, głównie ze względu na obietnicę tańszej energii (aż 80% ankietowanych podało niższe ceny prądu jako główną zaletę tego typu źródła energii), ale większość nie chce aby tego typu instalacje były finansowane z państwowej kasy. Poparcie takie wyraziło 46% respondentów, podczas gdy dla fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych wyniosło kolejno 67% i 66%.

Badanie zrealizowano metodą wywiadów internetowych CAWI w czerwcu br. na próbie 1001 osób. Pełen raport do pobrania na stronie URE.

Powiązane artykuły

bateria z uranu

Bateria z uranu – innowacja rodem z laboratorium science fiction?

Brzmi jak z filmów sci-fi? Być może. Ale to się naprawdę wydarzyło: naukowcy z Japońskiej Agencji Energii Atomowej (JAEA) opracowali działający prototyp baterii, w której wykorzystano zubożony uran – materiał, który do tej pory uchodził głównie za uciążliwy odpad po…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
agropv

Weasel Solar Farm – owce wypasane pomiędzy panelami PV

W samym sercu Tasmanii, zaledwie 9 km na północ od Bothwell (Australia), narodziła się inicjatywa, która może stać się ważnym wyznacznikiem dla dalszych poczynań w segmencie australijskiej energetyki odnawialnej. Projekt Weasel Solar Farm, zgłoszony do oceny zgodnie z australijską ustawą…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty