Jest decyzja środowiskowa w sprawie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, ogłosiła, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał decyzję środowiskową, która zezwala na budowę i eksploatację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To przełomowy krok w dążeniu do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Decyzja środowiskowa

Decyzja środowiskowa, wraz z załącznikami, liczy ponad 550 stron i stanowi owoc długotrwałego procesu oceny oddziaływania inwestycji na otoczenie. Jednym z kluczowych wniosków jest stwierdzenie, że przy zachowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, oddziaływanie na środowisko będzie minimalne.

Monitoring wpływu na środowisko

GDOŚ zauważyło, że budowa i eksploatacja elektrowni nie spowoduje znaczących negatywnych skutków dla środowiska. Projekt elektrowni jądrowej w Polsce nie wpłynie negatywnie na obszary Natura 2000, stan siedlisk przyrodniczych czy jakość wód, zarówno podziemnych, jak i powierzchniowych. Dodatkowo nie przewiduje się emisji nadmiernych ilości gazów lub pyłów do środowiska, ani wprowadzania ponadnormatywnych dawek substancji promieniotwórczych do gleby, wód lub powietrza.

Ważnym elementem procesu będzie stały monitoring zarówno oddziaływania na środowisko, jak i radiologiczny. Współpraca z konsorcjum Westinghouse Electric Company i Bechtel, odpowiedzialnym za projektowanie i budowę elektrowni, ma rozpocząć się w 2026 roku.

Elektrownia jądrowa w Polsce – zaufanie międzynarodowe

Projekt elektrowni jądrowej zdobył uznanie na arenie międzynarodowej, czego dowodem były konsultacje transgraniczne z 14 państwami, w tym Austrią, Niemcami i Ukrainą. W 2033 roku Polska ma szansę posiadać pierwszą elektrownię jądrową w pełnej gotowości do pracy, co stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonej i niezależnej energetyki.

Źródło: rdc.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE