Jest decyzja środowiskowa w sprawie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty

Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, ogłosiła, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał decyzję środowiskową, która zezwala na budowę i eksploatację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To przełomowy krok w dążeniu do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Decyzja środowiskowa

Decyzja środowiskowa, wraz z załącznikami, liczy ponad 550 stron i stanowi owoc długotrwałego procesu oceny oddziaływania inwestycji na otoczenie. Jednym z kluczowych wniosków jest stwierdzenie, że przy zachowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, oddziaływanie na środowisko będzie minimalne.

Monitoring wpływu na środowisko

GDOŚ zauważyło, że budowa i eksploatacja elektrowni nie spowoduje znaczących negatywnych skutków dla środowiska. Projekt elektrowni jądrowej w Polsce nie wpłynie negatywnie na obszary Natura 2000, stan siedlisk przyrodniczych czy jakość wód, zarówno podziemnych, jak i powierzchniowych. Dodatkowo nie przewiduje się emisji nadmiernych ilości gazów lub pyłów do środowiska, ani wprowadzania ponadnormatywnych dawek substancji promieniotwórczych do gleby, wód lub powietrza.

Ważnym elementem procesu będzie stały monitoring zarówno oddziaływania na środowisko, jak i radiologiczny. Współpraca z konsorcjum Westinghouse Electric Company i Bechtel, odpowiedzialnym za projektowanie i budowę elektrowni, ma rozpocząć się w 2026 roku.

Elektrownia jądrowa w Polsce – zaufanie międzynarodowe

Projekt elektrowni jądrowej zdobył uznanie na arenie międzynarodowej, czego dowodem były konsultacje transgraniczne z 14 państwami, w tym Austrią, Niemcami i Ukrainą. W 2033 roku Polska ma szansę posiadać pierwszą elektrownię jądrową w pełnej gotowości do pracy, co stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonej i niezależnej energetyki.

Źródło: rdc.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
elektryfikacja floty

Coca-Cola w Polsce i krajach bałtyckich elektryfikuje firmową flotę przy wsparciu Elocity

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne podejście do kwestii wpływu na środowiskoi redukcja emisji CO2 to tematy bliskie światowym koncernom. Jednym z narzędzi, które wspierają biznes w osiąganiu celów ESG jest elektryfikacja flot samochodowych. Służbowe samochody elektryczne w połączeniu z infrastrukturą ich ładowania…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
wodór

Green Cat zrealizuje innowacyjny projekt wodorowy w Szkocji

Green Cat Contracting, firma specjalizująca się w budowie ekologicznych instalacji, została wybrana przez prestiżowy James Hutton Institute do realizacji fazy budowlanej innowacyjnego projektu HydroGlen w Aberdeenshire. Przedsięwzięcie ma na celu zademonstrowanie rolniczym społecznościom, jak mogą stać się samowystarczalnymi producentami zielonej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty