Ponad połowa Polaków nie ma obaw przed technologią jądrową

Jak wynika z badania IBRiS wykonanego na zlecenie PKN Orlen, 57 proc. ankietowanych określa nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczne. Około 50 proc. respondentów nie obawiałoby się również, gdyby SMR powstały w ich miejscowości.

Z badania IBRiS jasno wynika, że to kwestie bezpieczeństwa energetycznego mają dla Polaków priorytetowe znaczenie. Jako źródło stabilnych dostaw energii SMR-y traktuje 58 proc. respondentów. Prawie tyle samo jest zdania, że to właśnie od tej technologii Polska powinna zacząć transformację energetyczną.

Aż 56 proc. Polaków zgodziłoby się na budowę SMR-a w najbliższej okolicy, jeżeli obniżyłoby to ich rachunki za energię. Respondenci zostali zapytanie także, czy popraliby takie inwestycje, gdyby rozwój SMR na terenie naszego kraju pozwolił na całkowite uniezależnienie od importu rosyjskich surowców. 63,5 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na to pytanie.

Poruszono również kwestie poboczne. 40 proc. badanych wyraziło pewność, program budowy SMR-ów przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.

Orlen przyspiesza prace

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, podsumował wyniki badań stwierdzeniem, że małe reaktory modułowe to źródło stabilnej, zeroemisyjnej i bezpiecznej energii. Ma ono ułatwić przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej. Wyniki badania potwierdzają, że rozumie to także większość Polaków, którzy popierają technologię SMR.

Według zapowiedzi Daniela Obajtka pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce ma powstać do 2030 roku. Prace będą intensyfikowane, aby ten cel osiągnąć.

Badanie zrealizowane zostało w dniach 28.04-08.05 metodą CAPI, na próbie ogólnopolskiej 1124 osób oraz na próbie 200 osób w każdej z następujących lokalizacji: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Manowskie (okolice Oświęcimia), Kraków, Dąbrowa Górnicza, Warszawa i Stalowa Wola-Tarnobrzeg.

Źródło: orlen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE