Do końca 2026 roku w Rumunii ma powstać 5 GW magazynów energii

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
rumunia magazyny energii
Źródło: Shutterstock

Rumunia to kolejny europejski kraj, który zamierza znacząco rozszerzyć inwestycje w magazyny energii. Zgodnie z zapowiedziami ministra energii, do końca przyszłego roku ma powstać co najmniej 2,5 GW systemów bateryjnych, zaś poziom 5 GW zostanie osiągnięty rok później.

Rumunia stawia na OZE!

Dane DG ENER oraz Eurostat pokazują, że miks energetyczny Rumunii składa się przede wszystkim ze źródeł odnawialnych. Odpowiadały one za aż 48% dostaw energii elektrycznej. Na drugim miejscu z wynikiem 19% znalazła się energia wyprodukowana przez dwa reaktory jądrowe, zaś dalsze miejsca zajęły elektrownie węglowe i gazowe (odpowiednio 17% i 16%). Amerykańska Administracja Handlu Międzynarodowego podała też zestawienie, z którego wynika, że największy odsetek w źródłach czystej energii w Rumunii mają elektrownie wiatrowe (28,55%), elektrownie wodne (24,05%) i elektrownie jądrowe (14,65%).

Obecna strategia energetyczna kraju zakłada budowę nowych reaktorów jądrowych. Do 2031 roku mają powstać dwie jednostki Candu w Cernavoda, a stare bloki przejdą renowację, która wydłuży ich żywotność o kolejne 30 lat. Jednocześnie prężnie rozwija się energetyka słoneczna w postaci budowy farm fotowoltaicznych. Niespełna 2 miesiące temu zakończono także opracowanie studium wykonalności, którego zasadniczym zadaniem było ukazanie potencjału i możliwości budowy instalacji offshore w rumuńskiej części Morza Czarnego.

Magazyny energii w Rumunii

Minister energii Sebastian Burduji zapowiedział, że krajowa flota magazynów energii ma rosnąć wykładniczo w ciągu najbliższych kilku lat: „Łącznie pod koniec przyszłego roku powinniśmy dysponować mocą magazynowania na poziomie co najmniej 2500 MW, a do 2026 roku powinniśmy przekroczyć 5000 MW. Cele te są ambitne, ale zgodne z zaleceniami i analizami Transelectrica, które wskazują na potrzebę magazynowania co najmniej 4000 MW”. W swoim wpisie w mediach społecznościowych minister podkreślał, że brak inwestycji w systemy bateryjne, jest jedną z przyczyn wysokich cen energii w Rumunii.

Kraj przeznaczył około 80 milionów euro (87 milionów dolarów) w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na projekty z sektora magazynowania energii. Ma to zaowocować podpisanymi umowami na łączną moc 1,8 GW. Obecnie aplikacje znajdują się w trakcie oceny i planowane jest podpisanie pierwszych kontraktów już we wrześniu.

Źródło: pv-magazine.com

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
elektryfikacja floty

Coca-Cola w Polsce i krajach bałtyckich elektryfikuje firmową flotę przy wsparciu Elocity

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne podejście do kwestii wpływu na środowiskoi redukcja emisji CO2 to tematy bliskie światowym koncernom. Jednym z narzędzi, które wspierają biznes w osiąganiu celów ESG jest elektryfikacja flot samochodowych. Służbowe samochody elektryczne w połączeniu z infrastrukturą ich ładowania…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
wodór

Green Cat zrealizuje innowacyjny projekt wodorowy w Szkocji

Green Cat Contracting, firma specjalizująca się w budowie ekologicznych instalacji, została wybrana przez prestiżowy James Hutton Institute do realizacji fazy budowlanej innowacyjnego projektu HydroGlen w Aberdeenshire. Przedsięwzięcie ma na celu zademonstrowanie rolniczym społecznościom, jak mogą stać się samowystarczalnymi producentami zielonej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty