Kamil Kowalik: Magazyn energii przy instalacji PV daje niezależność

Rozmowa z Kamilem Kowalikiem, Archigon, o instalacjach fotowoltaicznych z magazynami energii.

e-magazyny.pl: Od jak dawna firma Archigon działa na rynku?

Kamil Kowalik: Firma Archigon istnieje na rynku od 2009 roku. Od tego czasu z powodzeniem realizujemy przełomowe projekty na skalę krajową. Kompleksowo zajęliśmy się budową drugiej farmy fotowoltaicznej w Polsce. A w 2016 r. wykonaliśmy innowacyjną na tamte czasy instalację hybrydową z magazynem energii. Od 12 lat stawiamy na ciągły rozwój w dziedzinie wielkoskalowych projektów oraz domowych instalacji fotowoltaicznych. Co przyczyniło się do tego, że w 2020 roku liczba zamontowanej przez ARCHIGON mocy w fotowoltaice przekroczyła 50MW.

Czy działają Państwo ogólnopolsko czy w danej okolicy?

Zakres działania naszej firmy jest ogólnopolski. Posiadamy duże realizacje rozsiane po całym kraju. Np. nasza farma w Szczecinie od lat z powodzeniem produkuje energię elektryczną dla naszego Klienta. Posiadamy własne ekipy monterskie i grupy serwisantów, dlatego jesteśmy w stanie budować i obsługiwać instalacje w całej Polsce, a nasi Klienci mogą czuć się bezpiecznie.

fotowoltaika instalacja fotowoltaiczna na dachu jinko full black falownik
Realizacja Archigon – 6,84 kWp – Jinko Full Black 380 W

Nasz portal zajmuje się głównie magazynami energii. Jaki są zalety zastosowania magazynów energii przy domowych instalacjach fotowoltaicznych?

Najważniejszy aspekt, o którym mówią sami klienci to niezależność. Podczas braku dostaw energii z sieci, instalacja trójfazowa z magazynem energii będzie generować prąd. Gospodarstwa domowe z hybrydową instalacją PV mogą stać się w zasadzie w całości niezależne energetycznie. Jest to prosty, bezpieczny, cichy i ekologiczny dostęp do energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i biznesie. Niedługo naszym kolejnym krokiem milowym będzie wdrażanie projektów magazynujących energię dla farm fotowoltaicznych. Ponadto, zalet magazynowania energii jest sporo. Oprócz tej wyżej wymienionej to także oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Obecnie magazyny o zastosowaniach komercyjnych cechują się pojemnością do 50 MWh, co daje pewność, że instalacja PV z magazynem energii gwarantuje stabilność energetyczną. Kolejną zaletą jest działanie proekologiczne. Każdorazowa rezygnacja z tradycyjnych metod produkcji energii elektrycznej przyczynia się do poprawy jakości środowiska. W przypadku przedsiębiorstw takie świadome dbanie o nasze wspólne dobro wzbudza spore zaufanie wśród potencjalnych klientów. Co więcej, faktem jest, że współczesne magazyny energii są kompaktowej wielkości, dlatego nie wymagają wielkich powierzchni do ich zainstalowania. Archigon z powodzeniem zamontuje je na ścianach w domu czy przedsiębiorstwie.

Czy zastosowanie magazynów przy takich instalacjach energii ma jakieś wady?

Pomimo niekwestionowanych zalet, to na chwilę obecną magazyny energii są stosunkowo drogie. Przez co nie są spopularyzowane w tak dużym stopniu jak tradycyjne instalacje fotowoltaiczne. Jednak, podobnie jak fotowoltaika kilka lat temu, z racji szybkiego rozwoju tych technologii i rozwiązań magazyny energii będą tanieć. Niedługo takie rozwiązanie będzie dostępne dla każdego.

Jakie najciekawsze projekty wykonywali Państwo z magazynami energii?

Już w 2016 roku ARCHIGON stworzył projekt, który na ten czas był jednym z pierwszych w Polsce w dziedzinie magazynowania energii. Zamontowaliśmy instalację hybrydową PV z funkcją awaryjnego zasilania w systemie trójfazowym z własnym litowo-jonowym magazynem energii. Możemy się pochwalić, że ta instalacja do dnia dzisiejszego działa bez zarzutu.

Jaka jest żywotność magazynu energii? Czy wymagają przeglądu technicznego?

Stosowane przez nas magazyny energii przewidziane są na min. 6 000 cykli ładowania, co przekłada się na ok 15 lat użytkowania przy DoD (ang. Depth of Discharge) na poziomie 90%. Ponadto wykorzystywane przez nas baterie posiadają 10 lat gwarancji. Instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii od Archigon dają możliwość zdalnego systemu podglądu serwisowego do pracy całego systemu, co pozwala na posiadanie w pełni bezobsługowej instalacji. Nie wymaga ona przeglądów i serwisów, ponieważ, to Archigon, monitoruje pracę tej instalacji 24h na dobę.

Inż. Kamil Kowalik: Specjalista Techniczno-Handlowy firmy Archigon. Absolwent Studiów Energetycznych, który od początku swojej kariery zawodowej wiedział, że będzie pracować z odnawialnymi źródłami energii. Swoją wiedzę udoskonalał na szkoleniach w kraju i za granicą. Posiada 8-letnie doświadczenie w pracy w dziedzinie PV. Fotowoltaikę zna od podszewki i od lat proponuje swoim klientom rozwiązania idealnie dobrane do ich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE