Centra danych z Hiszpanii będą musiały pokrywać 80% zużycia energii z OZE co godzinę
Hiszpania przygotowuje przepisy zobowiązujące centra danych do pokrywania co najmniej 80% zużycia energii elektrycznej nową produkcją odnawialną, rozliczaną w cyklu godzinowym. Informację podała agencja Europa Press, powołując się na projekt dekretu przyjęty we wtorek przez rząd w trybie przyspieszonym.
Kogo obejmą nowe przepisy
Projekt dekretu ma objąć centra danych o mocy elektrycznej przekraczającej 1 MW. Rząd planuje teraz poddać propozycję konsultacjom publicznym.
Zgodnie z hiszpańską strategią rozwoju sztucznej inteligencji, moc obliczeniowa krajowych centrów danych ma osiągnąć 2,5 GW do 2030 roku, co przełoży się na zapotrzebowanie na energię elektryczną rzędu 3,5–4 GW.
Tymczasem, projekty centrów danych ubiegające się o dostęp do hiszpańskiej sieci elektroenergetycznej znacznie przekraczają ten poziom. Od 2021 roku przyznano już prawa dostępu i przyłączenia do sieci na łączną moc przekraczającą 12 GW.
Zasada: 80% z nowych OZE, rozliczane co godzinę
Zgodnie z proponowanymi przepisami, co najmniej 80% zużycia energii przez centrum danych będzie musiało pochodzić z nowej produkcji odnawialnej – dopóki udział OZE w hiszpańskim miksie energetycznym nie przekroczy 90%.
Dostarczana energia odnawialna będzie musiała mieć charakter dodatkowy względem istniejącej już produkcji. Każdy nowy megawat zużycia energii przez centrum danych będzie musiał zostać pokryty megawatem nowej mocy odnawialnej, zainstalowanej w ciągu 18 miesięcy przed rozpoczęciem działania obiektu.
Wymóg ten będzie można spełnić poprzez:
- generację energii na miejscu,
- umowy zakupu energii typu PPA.
Zgodność z przepisami będzie weryfikowana w cyklu godzinowym. Oznacza to, że w każdej godzinie pracy centrum danych co najmniej 80% zużytej energii będzie musiało odpowiadać energii odnawialnej wyprodukowanej w tej samej godzinie.
Kary za brak zgodności
Projekty ubiegające się o dostęp do sieci będą musiały wykazać zgodność z nowymi wymogami, aby uzyskać prawa dostępu i przyłączenia.
Brak zgodności ma skutkować rosnącymi dopłatami do opłat sieciowych i taryf przesyłowych, a w ostateczności – utratą praw dostępu do sieci. Jak podaje Europa Press, proponowane dopłaty mają rekompensować systemowi elektroenergetycznemu dodatkowe koszty wynikające z niespełnienia wymogów dotyczących dodatkowej produkcji odnawialnej oraz godzinowego dopasowania zużycia i produkcji.
Projekty centrów danych już będące w fazie realizacji będą miały 6 miesięcy na dostosowanie się do nowych wymogów, a jeśli oczekują na przetarg dotyczący dostępu do sieci – 3 miesiące. Projekty, które nie spełnią wymogów, będą mogły zrzec się praw dostępu i przyłączenia bez konieczności egzekwowania powiązanych gwarancji finansowych.
Wymogi efektywności energetycznej i wodnej
Nowe przepisy nałożą również wymogi dotyczące efektywności energetycznej i wodnej. Obiekty będą musiały spełniać najwyższe poziomy europejskiego systemu etykietowania efektywności energetycznej i wodnej centrów danych, który obecnie opracowuje Komisja Europejska. Ma on wejść w życie w ciągu najbliższego roku.
Po wejściu w życie unijnego systemu, projekt dekretu będzie wymagał od centrów danych osiągnięcia najwyższej kategorii (Kategorii A) zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i wodnej.
Dodaj komentarz