Grupa MOL uruchomiła największą fabrykę zielonego wodoru w Europie Środkowo-Wschodniej

Grupa MOL to niezależny, międzynarodowy koncern paliwowy notowany na giełdach. Spółka właśnie uruchomiła na Węgrzech duży zakład produkcji zielonego wodoru.

Fabryka zielonego wodoru o mocy 10 MW

MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company jest w naszym kraju kojarzona przede wszystkim z trwającym właśnie rebrandingiem stacji paliw, które wcześniej działały pod szyldem Lotosu. Na początku kwietnia spółka poinformowała o uruchomieniu fabryki zielonego wodoru w mieście Százhalombatta nad Dunajem. Inwestycja pochłonęła 22 miliony euro, a jej celem nadrzędnym jest zrównoważona produkcja paliw. Jak poinformował inwestor w swoim komunikacie, zakład wytworzy rocznie 1,6 tysięcy ton wodoru, co pozwoli zmniejszyć emisyjność Rafinerii Dunajskiej o 25 tysięcy ton CO2.

Elektrolizery dostarczyła firma Plug Power

Nowa technologia ma stopniowo zastępować emisyjny proces produkcji bazujący na gazie ziemnym. Instalacja do elektrolizy została dostarczona przez firmę z Plug Power. Wykorzystuje ona energię elektryczną ze źródeł odnawialnych do rozkładu wody na wodór i tlen. Dzięki temu cały ciąg technologiczny jest pozbawiony zanieczyszczających produktów ubocznych. Co więcej, generuje on 8-9 ton czystego tlenu na tonę wodoru.

Jak komentuje József Molnár, dyrektor zarządzający Grupy MOL „Korzystając z tej technologii, jesteśmy w stanie osiągnąć taką samą redukcję emisji, jak gdyby z dnia na dzień wycofano z ruchu około 5,5 tys. samochodów. Dziś nasza nowa fabryka zielonego wodoru sprawia, że działalność przemysłowa MOL jest bardziej zielona i ekologiczna, ale jutro będzie oferować rozwiązania dla całej branży i mobilności wodorowej”.

Strategia „Shape Tomorrow”

Inwestycja w Százhalombatta wpisuje się w założenia długoterminowej strategii rozwoju Grupy MOL zatytułowanej „Shape Tomorrow”. Stawia ona przede wszystkim na produkcję biometanu i zielonego wodoru. Istotnie ma wzrosnąć także znaczenie biokomponentów i przerobu odpadów.

Aby wpisać się w wytyczne Unii Europejskiej i odejść od paliw kopalnych, grupa MOL do 2030 roku zamierza zainwestować 1 miliard dolarów w przerób odpadów, recykling i inwestycje chemiczne. Kolejnymi etapami realizacji strategii będzie budowa fabryk ekologicznego wodoru w Rijece i Bratysławie.

Źródło: offshore-energy.biz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE