Sebastian Jabłoński (Respect Energy): Dostęp do taniej i niskoemisyjnej energii jest głównym warunkiem rozwoju społeczno-ekonomicznego

Partnerem publikacji jest firma Respect Energy

Grupa Kapitałowa Respect Energy to międzynarodowa spółka z całkowicie polskim kapitałem i wiodącą pozycją rynkową w Polsce. Spółka jest wiodącym partnerem w zakresie energii odnawialnej, oferującym kompleksowe wsparcie na każdym etapie rozwoju projektów OZE.

Rozmawiamy z Sebastianem Jabłońskim, prezesem Grupy Kapitałowej Respect Energy.

Co jest główną misją Respect Energy?

Misją naszej firmy jest dostarczanie firmom czystej i bezpiecznej energii, pochodzącej wyłącznie z bezemisyjnych źródeł. Jako jeden z przodujących podmiotów na rynku energii elektrycznej w Polsce oferujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie rowoju projektów OZE.

Na jakich rynkach jest obecny Respect Energy? Kto jest odbiorcą usług firmy? 

Działamy obecnie na 24 rynkach europejskich — oprócz hurtowego obrotu energią rozwijamy także sprzedaż energii elektrycznej do przedsiębiorstw w krajach Europy Zachodniej. W obszarze działalności na rynkach zagranicznych planujemy także rozwinięcie odkupu energii od wytwórców i realizację inwestycji w odnawialne źródła energii.

Co jest największym wyzwaniem w zarządzaniu energią pochodzącą z OZE?

Rosnąca moc energii pochodzącej z fotowoltaiki oraz wiatru sprawia, że potrzebujemy konkretnych rozwiązań w sytuacjach, kiedy jest jej za dużo i mamy do czynienia z cenami ujemnymi lub jest jej za mało. Potrzebujemy elastycznych źródeł energii, które mogą wtedy absorbować nadwyżki lub generować energię elektryczną na żądanie. Taką rolę powinny odgrywać np. magazyny energii lub elektrownie szczytowo-pompowe. Ważna jest również elastyczność po stronie podmiotów zużywających energię elektryczną. 

Branża nadal oczekuje na zapowiadane zmiany legislacyjne dot. m.in. ustawy odległościowej. Potrzebujemy uproszczeń procedur administracyjnych, które pozwolą nam uzyskiwać szybciej pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Postulaty branży dot. także możliwości dostarczania energii bezpośrednio do odbiorców z wykorzystaniem linii bezpośredniej bez dodatkowych obciążeń. 

Respect Energy zajmuje się nie tylko obrotem energią, ale również realizacją projektów OZE. Jakie są w najbliższych planach, a jakie już posiadają Państwo w swoim portfolio?

W naszej ofercie znajduje się pełen łańcuch działań dla sektora energetycznego. Oprócz odkupu energii od wytwórców inwestujemy także we własne źródła wytwórcze – farmy fotowoltaiczne, wiatrowe oraz magazyny energii. W portfolio naszych mocy wytwórczych znajduje się m.in. farma Zwartowo – największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej o mocy 204 MW. Dodatkowo firma rozwija projekty energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR. W tym zakresie od ponad roku współpracujemy z globalnym liderem – francuską firmą EDF. Wskazane działania uzupełniamy także kompleksową ofertą na etapie przygotowywania projektów OZE – ten obszar obejmuje m.in. wyszukiwanie i analizę lokalizacji pod inwestycje, planowanie i projektowanie oraz budowę i zarządzanie źródłami wytwórczymi.

Rośnie rola magazynów energii w światowej energetyce. Dotyczy to również Państwa działalności?

Skuteczna transformacja energetyczna to nie tylko budowanie nowych źródeł zielonej energii, ale przede wszystkim świadome zarządzanie ich wykorzystaniem. Z tej perspektywy, kluczową rolę w polskiej energetyce w najbliższych latach powinny odegrać magazyny energii. Nasze kompleksowe portfolio obejmować będzie już niebawem sprzedaż magazynów energii zarówno do gospodarstw domowych, jak i biznesu oraz budowę wielkoskalowych magazynów bateryjnych. Dodatkowo jako że jesteśmy agregatorem odnawialnych źródeł energii, oferujemy już usługi zarządzania magazynami budowanymi przez inne podmioty.

Mamy już oprogramowanie do optymalizacji wykorzystania magazynów w odpowiedzi na zmienność produkcji z odnawialnych źródeł energii oraz dostęp do rynków w ponad dwudziestu krajach oraz algorytmy pozwalające nam na generowanie największych możliwych zysków z zarządzania magazynami energii. Będziemy więc zarówno sprzedawać produkty w ramach magazynów, inwestować w nasze własne magazyny, jak również świadczyć usługi w oparciu o te instalacje.

W ostatnim czasie można zauważyć wzrost popularności umów PPA na zakup zielonej energii. To właśnie w tym kierunku będzie się rozwijał ten sektor?

Umowy PPA stanowią jeden z fundamentów, na którym powinniśmy opierać nasze działania zmierzające do budowy zielonej i zeroemisyjnej gospodarki. W przypadku niestabilnej sytuacji na rynku oraz ograniczonej podaży stanowią one zabezpieczenie zarówno dla sprzedawców, jak i odbiorców energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Jako Respect Energy poszerzamy stale portfolio umów PPA – w ostatnim czasie zawarliśmy m.in. ponad 7-letnią umowę z EWG Taczalin na odbiór 100 GWh zielonej energii rocznie, która zapewni stabilny przepływ energii dla naszych klientów na kolejne lata.

Jaką ścieżką powinna podążać transformacja energetyczna w najbliższych latach?

Wykorzystanie czarnej energii będzie wkrótce nieopłacalne, a gospodarki i przedsiębiorstwa stawiające na paliwa kopalne będą zdecydowanie mniej konkurencyjne

Postęp w obszarze transformacji energetycznej jest wyborem cywilizacyjnym. Dostęp do taniej
i niskoemisyjnej energii pozostanie głównym warunkiem rozwoju społeczno-ekonomicznego społeczeństw w najbliższych dekadach. Odejście od wydobycia paliw kopalnych będzie koniecznością ze względu na postępującą degradację środowiska, ale także kończące się zasoby i w efekcie rosnące koszty wydobycia.

Wykorzystanie czarnej energii będzie wkrótce nieopłacalne, a gospodarki i przedsiębiorstwa stawiające na paliwa kopalne będą zdecydowanie mniej konkurencyjne. Świadomość tych procesów zauważalna jest już od kilku lat m.in. w legislacji unijnej oraz dążeniu do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku. Strategie, regulacje oraz przepisy unijne i międzynarodowe zachęcają biznes do przekierowania swoich zasobów w kierunku zielonych inwestycji. Biznesy, które nie będą się do nich stosować, stracą możliwość korzystnego finansowania i docelowo będą płacić za korzystanie z czarnej energii. Jako Respect Energy prowadzimy nieustanne działania przyczyniające się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego powiększającego się grona naszych biznesowych klientów. 

Jaką rolę chce pełnić Respect Energy w transformacji energetycznej?

Strategia naszej firmy jest bardzo prosta — chcemy być koncernem zeroemisyjnym, liderem działającym na podstawie kompleksowych i nowoczesnych rozwiązań produktowe i usługowe z zakresu bezemisyjnych źródeł energii. W tym celu rozwijamy naszą działalność wielowymiarowo, współpracując z partnerami i przedsiębiorcami na każdym etapie zielonego łańcucha dostaw.

Najbliższe miesiące w Respect Energy to…

… czas wytężonej pracy nad kolejnymi elementami naszej kompleksowej oferty oraz działania w zakresie rozszerzenia aktywności firmy na kolejnych rynkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE