Grecja stawia na wspólnoty energetyczne

Władze lokalne w Chalandri – północnej dzielnicy Aten – zaapelowały do obywateli, aby ci przyłączyli się do obywatelskiej wspólnoty energetycznej poprzez zainwestowanie od 2000 do 3500 euro w projekt budowy elektrowni słonecznej o mocy 150 kW. Gmina oszacowała, że zainwestowane pieniądze zwrócą się w ciągu trzech lat.

Jako lokalizację wybrano publiczny parking podmiejski, gdzie powstaną wiaty z instalacją fotowoltaiczną, która będzie zasilać budynki komunalne i gospodarstwa domowe. Grecja obecnie jest liderem wspólnot energetycznych w Unii Europejskiej i należy do czołowych rynków energii słonecznej. Gmina Chalandri idzie o krok dalej i jako pierwsza w kraju włącza obywateli w takie przedsięwzięcie.

Ważny krok do osiągnięcia niezależności energetycznej

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej ma wynosić 230 MWh, a instalacja będzie działać przez 25 lat. Zapewniono, że wszyscy członkowie będą mieli równe prawo do głosu w sprawach dotyczących projektu. Instalacja pokrywać będzie zapotrzebowanie na energię wszystkich uczestniczących gospodarstw domowych, redukując ich rachunki do zera. Ponadto, w ramach walki z ubóstwem energetycznym, z darmowej energii elektrycznej skorzystają rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej – podały władze lokalne.

Gmina szacuje całkowite koszty przedsięwzięcia na około 100 000 euro i spodziewa się, że w pierwszym etapie do projektu przyłączy się 30–40 gospodarstw domowych. „Bez obywateli i ich udziału nie da się uporać z kryzysem energetycznym i ubóstwem energetycznym. Musimy zmienić istniejące postrzeganie dużych projektów związanych z zieloną energią, jako skutkujących jedynie stale rosnącymi kosztami energii. Transformacja energetyczna nie jest obecnie prowadzona w sposób demokratyczny, co podważa ideę, która za nią stoi. Mamy ciągłe zmiany w ustawodawstwie, które utrudniają wszelkie próby osiągnięcia niezależności energetycznej” – powiedział burmistrz Chalandri Simos Roussos podczas prezentacji projektu.

Gmina Chalandri złożyła także wniosek o dotację z UE w wysokości 1,98 mln euro na fotowoltaikę, pompy ciepła i inne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej w 11 szkołach. Na te cele dzielnica Aten przeznaczy również 2 mln euro z własnego budżetu.

Źródło: balkangreenenergynews.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE