Tasmania wzorem w działaniach na rzecz klimatu?

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty
Wodospad Horseshoe w lesie deszczowym, Park Narodowy Mt Field, Tasmania, Australia.
Wodospad Horseshoe w lesie deszczowym, Park Narodowy Mt Field, Tasmania, Australia. Źródło: iStock

Najmniejszy stan Australii ma szansę być modelem dla świata po tzw. zerowej stronie sieci. Osiągając zerowe emisje netto oraz 100% energii z OZE, Tasmania znalazła się na wysokiej pozycji w działaniach na rzecz klimatu. Jednak działania stanu wciąż powinny być zdecydowane, bez nich Tasmania ryzykuje cofnięcie się.

W poprzednim artykule na temat Tasmanii napisaliśmy, że stan ten osiągnął cel zerowych emisji gazów cieplarnianych netto i 100% OZE. To olbrzymi sukces, jednak przeciwdziałając zmianom klimatu, nie należy na tym poprzestawać. Władze Tasmanii doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego kolejny planowany cel klimatyczny do zrealizowania to 200% OZE. Ale to nie wszystko. Tasmania ma duży potencjał w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi i zamierza go wykorzystać. Poniżej podajemy przykłady możliwych działań.

Zapora elektrowni wodnej, Strathgordon, Tasmania. Źródło: iStock
Zapora elektrowni wodnej, Strathgordon, Tasmania. Źródło: iStock

Dekarbonizacja obszarów przemysłowych

Dzięki olbrzymim zasobom energii odnawialnej, Tasmania jest gotowa, aby dekarbonizować istniejące obszary przemysłowe. Równolegle może tworzyć nowe, ekologiczne obszary przemysłowe, zasilając je energią elektryczną ze źródeł odnawialnych i innymi bezemisyjnymi paliwami, takimi jak zielony wodór. Takie paliwa oraz inne owoce ekologicznej produkcji będą pożądane przez inne kraje, dążące do realizacji własnych zobowiązań związanych z OZE.

Lasy jako źródło wartości gospodarczej

Ochrona środowiska naturalnego powinna stanowić priorytet w kontekście problemów wynikających z zachodzących zmian klimatycznych. Jeśli lasy Tanzanii zachowa się, a nawet powiększy, mogą one stanowić dodatkowe źródło wartości gospodarczej. Potencjalnie Tasmania mogłaby sprzedawać kredyty węglowe stanom i firmom, które chciałyby zrekompensować własne emisje, np. za pośrednictwem funduszu redukcji emisji.

Olbrzymie wodorosty Macrocystis pyrifera, w ostatnim lesie wodorostów na wschodnim wybrzeżu, zanim wymarły w 2016 roku. Munro Bight, Eaglehawk Neck, Morze Tasmana, Tasmania, Australia.
Olbrzymie wodorosty Macrocystis pyrifera, w ostatnim lesie wodorostów na wschodnim wybrzeżu, zanim wymarły w 2016 roku. Munro Bight, Eaglehawk Neck, Morze Tasmana, Tasmania, Australia. Źródło: iStock

Wodorosty jako środek zmniejszający emisje

Tasmanię, jako wyspę, otacza ze wszystkich stron woda, która oferuje dodatkowe możliwości. Firma Sea Forest postanowiła wykorzystać ten aspekt, a dokładniej znajdujące się w oceanie wodorosty. Powstanie z nich produkt, który będzie składnikiem paszy dla zwierząt gospodarskich, celem zmniejszenia emisji metanu. Produkt jest w opracowaniu.

Zaangażowanie rządu w działania na rzecz klimatu

Osiągając zerowe emisje netto oraz 100% OZE, Tasmania znalazła się na wysokiej pozycji w działaniach na rzecz klimatu. Jednak działania stanu wciąż powinny być zdecydowane, bez nich Tasmania ryzykuje cofnięcie się.

Z analizy danych wynika, że Tasmania emituje rocznie ponad 8,36 mln ton dwutlenku węgla. Pochodzi on głównie z transportu, wykorzystania gazu ziemnego, przemysłu i rolnictwa. Okazuje się, że emisje Tasmanii ze wszystkich sektorów innych niż energia elektryczna i użytkowanie gruntów wzrosły o 4,5% od 2005 roku. Ponadto w przyszłości emisje te mogą przewyższyć te, które tasmańskie lasy są w stanie pochłaniać z atmosfery. Bez ustalonego prawnie planu utrzymania obecnego poziomu emisji netto, a nawet wdrażania celu ujemnych emisji, może być trudno temu przeciwdziałać.

Dlatego rząd Tasmanii zlecił przegląd swojego ustawodawstwa dotyczącego zmian klimatu i zamierza zaktualizować swój plan działań na rzecz klimatu. Dzięki tym aktualizacjom Tasmania może utrzymać się na obecnej pozycji i stać się modelem dla świata po tzw. zerowej stronie sieci. Aktualizacja przepisów powinna obejmować też proces ustalania docelowych poziomów emisji dla każdego sektora gospodarki.

Źródła:

https://theconversation.com/tasmanias-reached-net-zero-emissions-and-100-renewables-but-climate-action-doesnt-stop-there-160927

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tasmania

https://bze.org.au/wp-content/uploads/2021/01/WWF-BZE-Renewable-Energy-Industrial-Precincts-6.pdf

https://www.seaforest.com.au/

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
elektryfikacja floty

Coca-Cola w Polsce i krajach bałtyckich elektryfikuje firmową flotę przy wsparciu Elocity

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne podejście do kwestii wpływu na środowiskoi redukcja emisji CO2 to tematy bliskie światowym koncernom. Jednym z narzędzi, które wspierają biznes w osiąganiu celów ESG jest elektryfikacja flot samochodowych. Służbowe samochody elektryczne w połączeniu z infrastrukturą ich ładowania…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
wodór

Green Cat zrealizuje innowacyjny projekt wodorowy w Szkocji

Green Cat Contracting, firma specjalizująca się w budowie ekologicznych instalacji, została wybrana przez prestiżowy James Hutton Institute do realizacji fazy budowlanej innowacyjnego projektu HydroGlen w Aberdeenshire. Przedsięwzięcie ma na celu zademonstrowanie rolniczym społecznościom, jak mogą stać się samowystarczalnymi producentami zielonej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty