PSG rozpoczęła współpracę z Gasnetz Hamburg w zakresie przesyłu wodoru

Porozumienie dotyczące wzajemnego wsparcia z niemieckim operatorem dystrybucji gazu Gasnetz Hamburg GmbH, to kolejny duży krok polskiej spółki w kierunku wykorzystania zielonych paliw w sieci dystrybucji. Również w marcu br. PSG otrzymała Świadectwo Oceny Technicznej sieci gazowej Jelenia Góra – Piechowice pod kątem możliwości przesyłu nią domieszki 20% wodoru.
Zapisy porozumienia z Niemcami mają pozwolić m.in. na wymianę wiedzy i dobrych praktyk w zakresie realizacji zadań operatorskich. Głównym zagadnieniem będzie kwestia transportu wodoru sieciami gazowymi lub dedykowanymi wodorociągami.
– Gasnetz Hamburg to kolejny znaczący dystrybutor gazów, z którym rozpoczynamy współpracę. Jestem przekonany, że dzięki niej rozwijamy kompetencje związane z budową wodorociągów. Niemiecki operator systemu dystrybucyjnego jest odpowiedzialny m.in. za projekt HH-Wind, w ramach którego wybudowane zostanie docelowo 60 km sieci, która będzie transportowała wodór dla odbiorców przemysłowych w porcie w Hamburgu – powiedział Robert Więckowski, prezes PSG.
PSG i Gasnetz Hamburg wspólnie nakreśliły też obszary współpracy w zakresie technologii wodorowych, do których zaliczają się m.in. bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw, a także wymiana informacji na temat ram regulacyjnych.
Kontynuacja międzynarodowych działań
Niemcy to nie pierwszy kraj, z którym polska spółka nawiązała kooperację w zakresie rozwoju sieci gazowej. PSG we wrześniu 2023 r. podpisała memorandum o współpracy z największym francuskim dystrybutorem gazu – Gaz Réseau Distribution France (GRDF), który to mocno angażuje się w rozwój transportu niskoemisyjnego bazującego na wykorzystaniu biometanu.
Polska Spółka Gazownictwa jest przekonana, że przyszłość energetyki uzależniona będzie m.in. od sprawnej sieci dystrybucji gazu z dodatkiem gazów odnawialnych, co w konsekwencji doprowadzić ma do możliwości przesyłu czystych zielonych paliw, takich jak wodór czy biometan.
Źródło: www.psgaz.pl