Mamy pierwszy w kraju gazociąg przystosowany do transportu wodoru

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) jako pierwsza w Polsce otrzymała Świadectwo Oceny Technicznej sieci gazowej pod kątem możliwości przesyłu gazu ziemnego z dodatkiem wodoru w objętości do 20%. Siecią tą jest nowo wybudowany gazociąg PE dn 400 średniego ciśnienia MOP 0,5 MPa relacji Jelenia Góra-Piechowice.

Ze względu na brak dotychczasowych norm i przepisów zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym, projekt ma charakter iście prekursorski. Jednostką akredytującą inwestycję jest Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Krakowie – to z nią PSG nawiązała współpracę w lipcu 2023 r.

Dr hab. inż. Jacek Jaworski, prof. INiG-PIB, dyrektor Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego, powiedział że ze względu na nowatorski charakter projektu, w pierwszej kolejności opracowane zostały kryteria oceny określające wymagania dla wyrobów do budowy gazociągu i samej technologii jego budowy. Następnym etapem było wykonanie specjalistycznych badań oraz analiz, a w dalszej kolejności ocena spełnienia postawionych wymagań i jakości zrealizowanych prac technologicznych. – “Uważam, że zakończona inwestycja jest ważnym krokiem w dążeniu do transformacji energetycznej gospodarki” – dodał dr hab. inż. Jacek Jaworski.

Pierwszy krok do ogrzewania czystym wodorem

– “Od zeszłego roku głośno mówimy, że jesteśmy gotowi na to, by dystrybuować naszymi sieciami biometan, natomiast od teraz możemy powiedzieć, że mamy już także gazociąg, którym możemy przesyłać gaz z domieszkami wodoru. To bardzo ważny krok naprzód, który nie tylko pozwala nam realizować cele Polskiej Strategii Wodorowej, ale również przybliża nas do tego, aby w przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku, który będzie dostarczał klientom do ogrzewania czysty wodór” – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Koszt dolnośląskiego odcinka gazociągu o długości około 7 km to ponad 11 mln zł, a wykonawcą była firma „GAZ” Sp. z o.o. z siedzibą w Błoniu.

Źródło: psgaz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE