Powstanie ogromny magazyn energii o pojemności 230 MWh

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
ogromny magazyn energii

Sungrow Power Suply oraz Nofar Energy podpisały umowę, na mocy której w Niemczech powstanie magazyn energii o mocy 116,5 MW. To pierwsza inwestycja tego typu wykorzystująca technologię PowerTitan2.0.

Inwestycje Nofar Energy

Nofar Energy to izraelski deweloper odnawialnych źródeł energii. Najnowszy projekt realizowany w Saksonii-Anhalt we współpracy z chińskim producentem falowników i magazynów energii Sungrow Power Suply, jest pierwszą tak dużą realizacją w Niemczech. Co ciekawe spółka jest aktywna także w naszym kraju. W 2023 roku zakończyła budowę farmy fotowoltaicznej w miejscowości Krzywińskie w województwie warmińsko-mazurskim. Moc elektrowni wynosi 20 MW, a relacje z Electrum zakładają dalsze działania, których efektem ma być oddanie do użytku projektów słonecznych i wiatrowych o mocy do 1,25 GW.

Na czym polega wyjątkowość PowerTitan2.0?

Inwestycja realizowana w Niemczech przewiduje wykorzystanie chłodzonego cieczą systemu magazynowania energii PowerTitan2.0. Jest to nowość w skali światowej, która premierę miała raptem dwa miesiące temu podczas Power Up Your Future – Sungrow PowerTitan2.0 Experience Day.

Kontrakt przewiduje budowę akumulatorowego magazynu energii o mocy 116,5 MW i pojemności 230 MWh. Baterie o pojemności 5 MWh zostaną zintegrowane w kontenerach, co ma zwiększać efektywność i bezpieczeństwo rozwiązania przy jednoczesnym zmniejszeniu potrzebnych nakładów inwestycyjnych (CAPEX) i kosztów operacyjnych (OPEX).

Projekt jest częścią szerszej strategii promowania magazynowania energii w Niemczech

Analizy portalu S&P Global Commodity Insights pokazują, że do 2030 roku w całej Europie zostanie zainstalowanych ponad 140 GW akumulatorowych magazynów energii. Rozwój tego typu systemów jest szczególnie intensywny w Niemczech, gdzie już za kilka lat udział OZE w produkcji energii ma wynieść 80%. Wśród realizowanych działań znajduje się między innymi projekt prowadzony na terenie byłej elektrowni jądrowej w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz szereg inicjatyw podejmowanych przez spółkę RWE. Mowa tu o magazynach sprzężonych z farmami fotowoltaicznymi, między innymi na terenie kopalni odkrywkowej w Garzweiler czy Hambach.

Źródło: energy-storage.news

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty