Niemcy wybudują magazyn energii na terenie wygaszonej elektrowni atomowej

Niemiecki dostawca usług energetycznych planuje magazyn energii w Nadrenii Północnej-Westfalii. W tym celu firma Westfalen Weser otrzymała zgodę na wykorzystanie terenu po byłej elektrowni jądrowej. Projekt zakłada wykorzystanie istniejącej infrastruktury, takiej jak stacja transformatorowa i linie elektroenergetyczne.

Elektrownia jądrowa Würgassen o mocy 1 912 MW była eksploatowana przez PreussenElektra. Działalność komercyjną rozpoczęła się w 1975 roku i działała do roku 1994.

Parametry projektu

Planowany akumulatorowy magazyn energii (BESS) będzie miał moc wynoszącą 120 MW i pojemność 280 MWh. Szacowany koszt inwestycji to około 92 miliony euro. Przewiduje się, że magazyn zostanie ukończony do drugiej połowy 2026 roku.

Decyzja o budowie magazynu energii wynika z potrzeby zapewnienia stabilności i efektywności dostaw energii w obliczu wzrostu produkcji energii odnawialnej, która charakteryzuje się niestabilnością pogodową.

Trend wzrostowy dla magazynów energii w Niemczech

Z analizy przeprowadzonej przez Instytut Fraunhofera ds. Energii Słonecznej wynika baza zainstalowanych akumulatorów w Niemczech w ubiegłym roku prawie się podwoiła – do 7,6 GW/11,2 GWh na koniec 2023 roku. Na koniec 2022 r., było to 4,4 GW/6,5 GWh. Zapotrzebowanie na magazynowanie energii u naszych zachodnich sąsiadów ma wzrosnąć do ponad 130 GWh do roku 2030.

Źródło: pv-magazine.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE