Sto kilometrów od frontu na Ukrainie powstała farma wiatrowa

Największa ukraińska prywatna firma energetyczna DTEK uruchomiła elektrownię wiatrową Tyligulska o mocy 114 MW. Inwestycja została zrealizowana zaledwie 100 km od linii frontu, na którym Ukraińcy bronią się przed agresją Rosji.

Jest to pierwszy etap budowy większego projektu. Obecnie energię generuje 19 turbin o mocy 6 MW każda. Projekt jest jednym z pierwszych, w których zastosowano turbiny Enventus duńskiego producenta Vestas.

W drugim etapie budowy mają zostać wzniesione jeszcze 64 turbiny. Łączna moc farmy ma wynosić 500 MW. Będzie to największa lądowa farma wiatrowa w Europie Wschodniej.

Firma DTEK planuje osiągnąć zerową emisję netto do 2040 roku i pomóc Ukrainie stać się eksporterem czystej energii do Unii Europejskiej. Jest to możliwe głównie dzięki zagranicznemu finansowaniu (450 mln USD) zarówno od prywatnych inwestorów, jak i instytucji państwowych. Dzięki rozwojowi projektu Tyligulska, DTEK powiększy swoje portfolio OZE z 1 GW do 1,5 GW.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie zaznaczał, jak ważne dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy są odnawialne źródła energii. W połączeniu z magazynami energii stanowią zabezpieczenie podczas trwającego konfliktu zbrojnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE