Qair podpisał 15-letni kontrakt PPA z Żabka Polska Sp. z o.o.

Niezależny producent energii odnawialnej Qair ogłasza zawarcie 15-letniego kontraktu cPPA (corporate Power Purchase Agreement) polegającego na finansowym rozliczeniu sprzedaży energii odnawialnej z firmą Żabka Polska Sp. z o.o. W całym okresie kontrakt obejmuje łącznie blisko 1.7 TWh energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej. Nowa transakcja wzmacnia pozycję rynkową Qair Polska jako partnera dla dużych przedsiębiorstw zainteresowanych strategicznym podejściem do zakupu energii elektrycznej i ograniczeniem wpływu na środowisko.    

Qair realizuje strategię budowy przedsiębiorstwa energetycznego zarządzającego aktywami produkującymi wyłącznie zieloną energię. Misją spółki jest wspieranie dużych przedsiębiorstw w dążeniu do bezpieczeństwa energetycznego poprzez długoterminowe kontrakty cPPA zabezpieczające dostęp do zielonej energii z miksu technologicznego dopasowanego do potrzeb odbiorcy.

Kontrakt cPPA na odbiór energii odnawialnej wzmocni realizację obranego kierunku dekarbonizacji Grupy Żabka, który został określony w Strategii Odpowiedzialności ESG. Filar Zielona Planeta przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej w paśmie 1 i 2 do końca 2025 roku oraz obniżenie emisyjności sklepów o 70%, włączając w to przejście na zieloną energię całej sieci franczyzowej.

Chcemy współpracować z prawdziwymi liderami, którzy myślą o bezpieczeństwie energetycznym swoich biznesów i będą razem z nami zmieniać krajobraz energetyczny kraju. Współpraca z Grupą Żabka jest najlepszym dowodem na to, iż firmy coraz częściej poszukują rozwiązań stabilizujących otoczenie biznesu i postrzegają kontrakty cPPA jako zdrowy grunt dla rozwoju. Negocjujemy kolejne kontrakty i wierzę, że jeszcze w tym roku pozytywnie zaskoczymy rynek nowymi umowami, bo na energię z naszych farm nie trzeba czekać kilka lat. Wyścig po zieloną energię trwa. – mówiKrzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Ostatnie miesiące charakteryzowały się znaczną zmiennością kosztów energii elektrycznej. W Grupie Żabka, bazując na gruntownych analizach przeprowadzonych w latach ubiegłych, określiliśmy i wdrożyliśmy kilka projektów mających na celu zmniejszenie jej zużycia. By ustabilizować koszty i zwiększyć naszą niezależność od sytuacji rynkowej inwestujemy np. w odnawialne źródła energii. Podpisanie 15-letniej umowy z Qair Polska na zakup energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej, to kolejny krok mający na celu poprawę efektywności całej sieci Żabka oraz zmniejszenie intensywności naszych emisji – mówi Marta Wrochna-Łastowska, Członkini Zarządu, Obszar Strategii Finansowej, Grupa Żabka.

Kolejny rok z rzędu 100% energii elektrycznej zużytej przez nas w operacjach własnych pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Stosowane podejście rozszerzamy również na ponad 9500 sklepów Żabka w całej Polsce, prowadzonych przez współpracujących z nami franczyzobiorców. Ponad 57% zużywanej w nich energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, to znaczy jest wytwarzana przez własne instalacje fotowoltaiczne lub objęta gwarancjami pochodzenia. Wierzymy, że kontrakty takie jak zawarty z Qair Polska pozwolą, równolegle do podejmowanych przez nas działań  zmniejszenia zużycia energii w sklepach, osiągnąć poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obliczu rosnących cen energii – mówi Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Żabka, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy spółka Qair Polska podpisała kontrakty cPPA o wolumenie opiewającym na blisko 4 TWh zielonej energii od 2023 do 2038 roku. W 2024 roku ilość energii sprzedanej przez Qair Polska w ramach umów cPPA przekroczy 300 GWh.

Źródło: Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE