Ponad 1000 sklepów sieci Biedronka korzysta z fotowoltaiki. Teraz czas na nowe instalacje w 9 centrach dystrybucyjnych

Już ponad 1000 sklepów sieci Biedronka zasilanych jest zielona energią, a wkrótce dotyczyć to będzie 9 kolejnych centrów dystrybucyjnych. Za zainstalowanie w nich systemów fotowoltaicznych odpowiedzialna ma być firma EDP Energia Polska.

Dzięki instalacjom fotowoltaicznym, blisko 16% zapotrzebowania energetycznego centrów dystrybucyjnych sieci Biedronka będzie pokrywane zeroemisyjną energią elektryczną, wytwarzaną bezpośrednio na miejscu. Energia ta będzie służyła wyłącznie do zaspokajania wewnętrznych potrzeb operacyjnych sieci. Każda z instalacji PV generować będzie moc od 600 do 1000 kWp, co przekłada się na ponad 7 MWp mocy. W przeciągu roku instalacje te wyprodukują do 7,5 GWh zielonej energii, co odpowiada średniemu rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez ponad 3000 gospodarstw domowych.

Na ten moment energią z instalacji fotowoltaicznej o mocy 700 kWp zasilane jest jedno centrum dystrybucyjne sieci położone w Stawigudzie. W najbliższych latach kolejne instalacje powstaną w centrach dystrybucyjnych w Gdańsku, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Sieradzu, Skarbimierzu, Parzniewie i Wojniczu. Każde z wymienionych centrów odpowiada za obsługę średnio 209 sklepów.

Kluczowy krok do osiągnięcia neutralności klimatycznej

Pod koniec 2023 r. Jerónimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, zawarł umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na kredyt w wysokości 1,5 mld złotych. Finansowanie to ma wesprzeć sklepy w osiągnięciu neutralności klimatycznej, dzięki wykorzystywaniu 100% energii pochodzącej z OZE do roku 2028.

“Cieszymy się, że możemy ogłosić kolejny krok związany z zieloną transformacją energetyczną sklepów Biedronka i centrów dystrybucyjnych. Przekroczenie liczby 1000 placówek z instalacjami fotowoltaicznymi i objęcie zieloną energią ponad połowy naszych centrów dystrybucyjnych najlepiej pokazuje, że strategia zrównoważonego rozwoju sieci Biedronka to konsekwentne działania realizowane tu i teraz, a nie tylko deklaracje.” – przekazała w komunikacie prasowym Natalia Rompska-Żuk, menedżer ds. zarządzania energią w sieci Biedronka.

Oprócz działań zmierzających w kierunku transformacji energetycznej, sieć Biedronka podejmuje inne proekologiczne inicjatywy, m.in. z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatu czy ochrony bioróżnorodności.

Źródło: media.biedronka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE