Pierwsza farma słoneczna TAURON w formule cable pooling. Gdzie się znajduje?

TAURON rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej Postomino o łącznej mocy 90 MW. Będzie to pierwszy projekt TAURONA realizowany w formule cable pooling. Farma zostanie przyłączona do istniejącej już farmy wiatrowej w Marszewie. Pierwsza energia elektryczna z tej elektrowni popłynie w 2025 roku.

Farma wiatrowa Marszewo została oddana do użytku w 2013 roku, a następnie rozbudowana w 2015 roku. Aktualnie w elektrowni pracuje 50 turbin wiatrowych o łącznej mocy 100 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej pozwala na pokrycie zapotrzebowania na prąd 120 tysięcy gospodarstw domowych. Farma fotowoltaiczna Postomino zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Będzie składać się z 135 tysięcy sztuk paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 665 Wp.

46 tysięcy gospodarstw

Zgodnie z przewidywaniami energia wyprodukowana przez farmę pokryje zapotrzebowanie na prąd 46 tysięcy gospodarstw domowych. Zakupiony projekt farmy fotowoltaicznej ma pozwolenie na budowę, dzięki czemu można przystąpić do realizacji nowego przedsięwzięcia. Za wykonanie projektu odpowiedzialna będzie spółka TAURON Zielona Energia. Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja pierwszego etapu inwestycji o mocy 80 MW, do końca pierwszej połowy 2024 roku wykonawca robót rozpocznie budowę kolejnych 10 MW.

W budowie 360 MW energii OZE

– Elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe będą odgrywać kluczową rolę w miksie wytwórczym TAURONA po 2030 roku. Łącznie z farmą Postomino w budowie mamy trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. Oprócz farmy Postomino Grupa TAURON buduje dwie farmy fotwoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW oraz drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

Zalety cable pooling

– Duże możliwości w rozwoju OZE daje współdzielenie przyłącza tzw. cable pooling. Połączenie źródeł OZE w tej formie może przełożyć się na optymalizację wykorzystania mocy przyłączeniowych źródeł oraz większą rentowność inwestycji. Zasady podłączenia OZE do sieci elektroenergetycznej w formule współdzielenia przyłącza czyli „cable pooling” zostało określone w niedawnej nowelizacji ustawy o OZE. Dzięki współdzieleniu infrastruktury przyłączeniowej i magazynom energii powstaje więcej możliwości na budowę nowych farm wiatrowych i optymalizację już pracujących źródeł OZE – wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes TAURON Zielona Energia.

„Skokowy wzrost OZE”

Budowa elektrowni fotowoltaicznych jest istotnym elementem realizacji Zielonego Zwrotu. Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach).

TAURON dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Łączna moc zainstalowana w OZE wyniosła 606 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych). Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 roku Grupa będzie dysponować 1100 MW w farmach wiatrowych.

Przyjęta w 2022 roku strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2030 roku Grupa planuje dysponować 3700 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

źródło: informacja prasowa TAURON

Czytaj również:

Co nas czeka w nadchodzącym sezonie grzewczym?
Świat potrzebuje inwestycji w sieci dystrybucyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE