Świat potrzebuje inwestycji w sieci dystrybucyjne

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sieci dystrybucyjne

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej na całym świecie należy zainstalować lub zmodernizować ponad 80 milionów kilometrów sieci dystrybucyjnych do 2040 roku. Jest to podwojenie obecnej ilości sieci elektroenergetycznych. Specjaliści uważają, że jest to niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych.

Zasadnicze znaczenie mają zmiany w sposobie działania i regulacji związanych z prawodawstwem. Roczne inwestycje w sieci, które pozostają w dużej mierze w stagnacji, muszą się podwoić do ponad 600 mld USD rocznie do 2030 roku.

Brak podjęcia takich działań poskutkuje m.in. wyższą emisją CO2. W takim scenariuszu skumulowana emisja dwutlenku węgla (CO2) w latach 2030–2050 będzie o prawie 60 mld ton wyższa ze względu na wolniejsze wdrażanie odnawialnych źródeł energii.

Sytuacja w Europie

Niemal 40% sieci elektroenergetycznych w Europie ma już ponad 40 lat. Wielu z tych systemów zostało pierwotnie zaprojektowanych z myślą o konwencjonalnych elektrowniach, co nie odpowiada obecnym potrzebom rozproszonej produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podkreśla, że ilość sieci elektroenergetycznych w UE musiałaby wzrosnąć z 10,8 miliona kilometrów w 2021 roku do 14,9 miliona kilometrów w 2050 roku, aby osiągnąć cele neutralności klimatycznej.

W 2022 roku wiele projektów elektrowni wiatrowych (o łącznej mocy 80 GW) borykało się z opóźnieniami w uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń. W niektórych regionach uzyskanie pozwoleń na podłączenie nowych instalacji zajmuje nawet 9 lat. W Wielkiej Brytanii 140 projektów o łącznej mocy 300 GW oczekuje na możliwość podłączenia, co stanowi trzykrotność zainstalowanej mocy wiatrowej w tym kraju.

Sieci dystrybucyjne – wyzwania w Polsce

W Polsce w latach 2021-2022 operatorzy sieci dystrybucyjnej odmówili wydania warunków przyłączenia dla 10 775 źródeł energii (głównie OZE), o łącznej mocy 65,6 GW. To prawie trzykrotność mocy zainstalowanych źródeł energii fotowoltaicznej i wiatrowej w 2023 roku.

W Polsce inwestycje finansowe w sieci przesyłowe i dystrybucyjne wzrosły do 9,4 miliarda PLN w 2022 roku, w porównaniu do 7,2 miliarda PLN rok wcześniej. Planowane inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) do 2036 roku wynoszą 61,8 miliarda PLN.

Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych ma na celu uproszczenie procedur administracyjnych. Poprawka dotycząca współdzielenia sieci (cable pooling) umożliwi przyłączenie dodatkowych 5 GW odnawialnych źródeł energii bez konieczności rozbudowy infrastruktury.

Źródła: iea.org; cire.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty