Nowe projekty PV i magazynowania energii na Łotwie

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
łotwa

Szwedzka firma Niam oraz estoński deweloper Evecon zrealizują projekty o łącznej mocy 84 MWp energii słonecznej i 26 MW magazynowania w 11 lokalizacjach na Łotwie.

Przykład transformacji energetycznej na Łotwie

Szwedzka firma inwestycyjna Niam i estoński deweloper Evecon zawarli partnerstwo, którego istotą jest wdrożenie projektów energetyki słonecznej i magazynowania energii na Łotwie. W ramach tej współpracy w 11 wyznaczonych lokalizacjach, zostanie zainstalowana łączna moc 84 MWp energii słonecznej oraz 26 MW pojemności magazynowej. Projekt jest finansowany zarówno z kapitału własnego Niam Infrastructure, jak i z funduszu projektowego zapewnionego przez Citadele Banka.

Budowa i zarządzanie energią

Współpraca Niam i Evecon będzie realizowana etapami. W pierwszej fazie, która już trwa, powstają instalacje słoneczne o mocy 40 MWp w sześciu lokalizacjach. Zakończenie prac i uruchomienie tych systemów planowane jest na marzec 2025 roku. Druga faza przewiduje budowę kolejnych pięciu obiektów, o łącznej mocy 44 MWp, która rozpocznie się jeszcze przed końcem 2024 roku.

Obie firmy planują różne strategie sprzedaży wyprodukowanych zasobów, w tym zawieranie długoterminowych umów zakupu energii (PPA). Modele te mają zapewnić stabilne dochody i zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną projektów.

Inwestycje w przyszłość

Niam, poprzez swój Niam Infra Fund, od lat inwestuje w zrównoważoną infrastrukturę, kładąc nacisk na rozwój dużych projektów energetycznych o pozytywnym wpływie na społeczeństwo i środowisko.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, działania te mają na celu przyspieszenie globalnej transformacji energetycznej. Partnerstwo z Evecon na Łotwie jest kolejnym krokiem w realizacji strategii Niam, która zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii na szeroką skalę, zarówno w krajach nordyckich, jak i w innych regionach Europy. Przykładami już realizowanych przedsięwzięć mogą być umowy partnerskie z takimi graczami jak Solkompaniet, szwedzką firmą specjalizującą się w budowie dużych farm solarnych, oraz Solarwork, oferującej kompleksowe rozwiązania fotowoltaiczne dla klientów komercyjnych. Niam, we współpracy z Solkompaniet, zamierza stworzyć w południowej Szwecji parki słoneczne o łącznej mocy 500 MW.

Źródło: renewablesnow.com

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty
projekty ustawy o oze

Nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany dla prosumentów i szybsze procedury dla odnawialnych źródeł energii

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główne założenia nowych przepisów to poprawa rozliczeń dla prosumentów w systemie net-billingu oraz przyspieszenie formalności związanych z instalacjami OZE. Zmiany mają na celu zwiększenie…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty