EBI przeznaczy 3,2 mld euro na transformację energetyczną

Nadia Calviño, prezeska Europejskiego Banku Inwestycyjnego, poinformowała, że na pierwszym posiedzeniu zarządu EBI w 2024 roku zatwierdzono inwestycje o wartości 3,2 mld euro w celu przyspieszenia transformacji ekologicznej na całym świecie.

 Zwiększanie skali czystej energii

Zatwierdzone projekty energetyczne obejmują również finansowanie wielkoskalowej instalacji produkcji wodoru odnawialnego w celu wsparcia dekarbonizacji energochłonnego przemysłu w Portugalii (jedno z największych w historii zobowiązań finansowych EBI w tym sektorze), oraz wsparcie budowy nowej farmy wiatrowej o mocy 132 MW w Posusje w Bośni i Hercegowinie.

EBI zgodził się również sfinansować inwestycje w sieci elektroenergetyczne w całej Hiszpanii, aby umożliwić rozwój OZE, a także przyspieszyć cyfryzację sieci energetycznej i modernizację infrastruktury w celu wzmocnienia odporności sieci dystrybucyjnej.

Dodatkowo, Rada Dyrektorów zatwierdziła wsparcie dla nowych projektów dotyczących energii wiatrowej i fotowoltaicznej w całej Republice Południowej Afryki. Ponadto przewidziano finansowanie mające na celu zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w rolnictwie, procesach nawadniania i uzdatniania wody oraz dla zapewnienia zasilania szkół, ośrodków zdrowia i szpitali w całej Afryce Zachodniej

Transformacja zrównoważonego transportu

Rada zatwierdziła ponad 1 mld euro nowego finansowania inwestycji w sektorze transportu. Obejmuje to wsparcie modernizacji 328 km kolei pasażerskich i towarowych w Rumunii –elektryfikację trasy między Klużem a granicą węgierską oraz renowację linii między Arad a Caransebes.

Zarząd zatwierdził również finansowanie rozbudowy sieci tramwajowej w Marsylii, w tym budowę 12 nowych stacji i zakup 155 nowych autobusów elektrycznych.

Uzgodniono również finansowanie na wsparcie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, obsługi bagażu i udogodnień dla pasażerów na lotnisku Palma de Mallorca (Hiszpania).

Źródło: eib.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE