North Lincolnshire Green Energy Park z zielonym światłem od rządu Wielkiej Brytanii

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Innowacyjny projekt w North Lincolnshire otrzymał rządowe wsparcie. Wodór, wychwytywanie CO₂ i odnawialna energia zapewnią korzyści dla gospodarki, środowiska i mieszkańców regionu.
https://www.pexels.com/pl-pl/

Rząd Wielkiej Brytanii wydał oficjalne zezwolenie na przeprowadzenie inwestycji dla projektu North Lincolnshire Green Energy Park (NLGEP). W ten sposób otworzono drogę do realizacji przełomowego przedsięwzięcia z zakresu przetwarzania odpadów na energię oraz produkcji wodoru. Kompleks, który zostanie zlokalizowany na terenie Flixborough Industrial Estate w hrabstwie North Lincolnshire, ma przetwarzać do 760 000 ton odpadów komunalnych i handlowych rocznie, generując około 95 megawatów niskoemisyjnej energii elektrycznej. Wystarczy ona do zasilenia ponad 221 000 gospodarstw domowych.

North Lincolnshire Green Energy Park – efekty ekologiczne

NLGEP to innowacyjny projekt, który integruje szereg zaawansowanych technologii w zakresie zielonej energii. Kluczowym elementem przedsięwzięcia jest elektrolizer mocy 10 MW, który będzie produkował niskoemisyjny wodór z odzyskanej wody pochodzącej z procesu wychwytywania dwutlenku węgla. Wodór ten ma zasilać stację tankowania oraz znaleźć zastosowanie w przemyśle i sieci gazowej, wspierając proces dekarbonizacji sektora energetycznego.

Sam system wychwytywania dwutlenku węgla, ma być zdolny do przechwycenia nawet 650 000 ton CO₂ rocznie. Zebrany w ten sposób dwutlenek węgla będzie transportowany planowanym rurociągiem Humber Carbon Capture Pipeline do bezpiecznego składowania na dnie Morza Północnego. Część odzyskanego CO₂ zostanie wykorzystana na miejscu w procesie recyklingu popiołu dennego i lotnego, przekształcając go w materiały budowlane, takie jak beton.

Wsparcie rządowe

Decyzja Sekretarza Stanu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Neutralności Klimatycznej opierała się m.in. na raporcie Departamentu ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) z grudnia 2024 roku. Wykazał on jednoznacznie konieczność zwiększenia mocy przetwarzania odpadów w regionie jako alternatywy dla składowania na wysypiskach.

Projekt NLGEP nie tylko zapobiegnie emisjom gazów cieplarnianych wynikających ze składowania odpadów, ale także przyczyni się do dekarbonizacji sektora mieszkaniowego poprzez dostarczanie energii cieplnej do lokalnych domów i firm w ramach systemu ciepłowniczego. Szacuje się, że inicjatywa przyczyni się do redukcji kosztów energii dla nawet 6 000 nowych domów w Scunthorpe.

Wzrost gospodarczy i inwestycja w edukację

Zgodnie z założeniami projekt przyniesie znaczne korzyści ekonomiczne dla regionu. Oczekuje się, że powstanie do 257 stałych miejsc pracy, a w fazie budowy zatrudnienie znajdzie dodatkowych 600 osób. W planach są również programy stażowe, badawcze oraz szkoleniowe, wspierające rozwój kompetencji niezbędnych w gospodarce neutralnej klimatycznie.

W ramach inwestycji uruchomione zostanie centrum edukacyjne, którego celem będzie zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych. Przedsięwzięcie przyczyni także się do budowy nowych obszarów bioróżnorodności, ścieżek spacerowych i rowerowych dla społeczności lokalnej.

Harmonogram realizacji

Po uzyskaniu zgody kolejnym krokiem będzie finalizacja umów z partnerami inżynieryjnymi i budowlanymi, zamknięcie finansowania oraz zabezpieczenie kontraktów na odpady. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2026 roku, a pełna operacyjność kompleksu przewidywana jest na 2030 rok.

Colin Hammond z NLGEP podkreślił: „Dekarbonizacja przemysłu odpadowego i maksymalne wykorzystanie zasobów to jedne z największych wyzwań naszych czasów. North Lincolnshire Green Energy Park to pionierski projekt, który stawi im czoła i wesprze Wielką Brytanię w jej drodze do neutralności klimatycznej”.

Źródło: https://fuelcellsworks.com/

Powiązane artykuły

bateria z uranu

Bateria z uranu – innowacja rodem z laboratorium science fiction?

Brzmi jak z filmów sci-fi? Być może. Ale to się naprawdę wydarzyło: naukowcy z Japońskiej Agencji Energii Atomowej (JAEA) opracowali działający prototyp baterii, w której wykorzystano zubożony uran – materiał, który do tej pory uchodził głównie za uciążliwy odpad po…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
agropv

Weasel Solar Farm – owce wypasane pomiędzy panelami PV

W samym sercu Tasmanii, zaledwie 9 km na północ od Bothwell (Australia), narodziła się inicjatywa, która może stać się ważnym wyznacznikiem dla dalszych poczynań w segmencie australijskiej energetyki odnawialnej. Projekt Weasel Solar Farm, zgłoszony do oceny zgodnie z australijską ustawą…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty