Rekord na rynku magazynowania energii w Stanach Zjednoczonych

Amerykański rynek magazynowania energii ustanowił rekord w pierwszym kwartale 2024 roku biorąc pod uwagę moc zainstalowaną. Wyniosła ona 1265 MW i była o 84% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. To pozytywny i oczekiwany sygnał dla bezpieczeństwa energetycznego całej gospodarki.

Odpowiedni moment na rozwój rynku

Dane globalnego dostawcy danych i analiz Wood Mackenzie zamieszczone w raporcie „US Energy Storage Monitor” pokazują, że największe przyrosty dotyczą segmentu energii sieciowej, gdzie zainstalowano 993 MW. W ujęciu geograficznym zwraca uwagę koncentracja nowych systemów w trzech stanach: Nevada, Kalifornia i Teksas. Łącznie odpowiadają one za 90% nowej mocy dodanej w skali sieci.

John Hensley, wiceprezes ds. analiz rynków i polityki w American Clean Power Association’s (ACP) powiedział: „Gwałtowny rozwój branży magazynowania energii następuje w krytycznym momencie, zapewniając rozwiązanie dla rosnącego zapotrzebowania i coraz bardziej zmiennych warunków pogodowych powodujących dodatkowe obciążenie sieci. Dobry początek 2024 roku stawia wysokie oczekiwania na pozostałą część roku. Z niecierpliwością czekamy na świętowanie pierwszego dwucyfrowego roku instalacji w branży i kibicowanie zaciętemu wyścigowi o najlepszy stan rozgrywanemu pomiędzy Kalifornią a Teksasem”.

Świetne wyniki osiągnął także segment mieszkaniowy. Tu także padł kwartalny rekord na poziomie 250 MW (wzrost o 8% w porównaniu z poprzednim rekordem ustanowionym w czwartym kwartale 2023 roku). Niekwestionowanym liderem w tym aspekcie okazała się Kalifornia. Jej kompleksowe podejście do branży widać także w wynikach segmentu komunalnego, komercyjnego i przemysłowego. Łączny, globalny wynik instalacji o mocy 19,4 MW jest co prawda niższy niż kwartał wcześniej, ale jest to głównie następstwem słabych wyników odnotowanych w Nowym Jorku i Massachusetts.

Prognozy są bardzo obiecujące

Wood Mackenzie przedstawił także prognozy na cały 2024 rok oraz w perspektywie pięcioletniej. Ta pierwsza we wszystkich segmentach ma osiągnąć nawet 12,9 GW. Oznaczałoby to przekroczenie nieosiągalnej do tej pory granicy 10 GW. W związku z pozytywnymi sygnałami z rynku, dostawca danych podniósł także oczekiwania na 2028 rok o 5% do 62,2 GW.

Optymizmu dodaje rosnąca liczba ogłaszanych projektów, spadek cen litu, ale także dynamika globalnego łańcucha dostaw. Rozwój segmentu magazynowania energii w USA to bardzo potrzebny sygnał po danych opublikowanych przez Federalną Komisję Regulacji Energetyki, o których szerzej pisaliśmy w naszym artykule OZE dominują energetykę USA w 2024 roku”.

Źródło: cleantechnica.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE