OZE dominują energetykę USA w 2024 roku

Według najnowszych danych opublikowanych przez Federalną Komisję Regulacji Energetyki (FERC), odnawialne źródła energii stanowiłt niemal całość – 99,2% – nowych mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych od początku 2024 roku do końca kwietnia. Analiza danych przeprowadzona przez kampanię SUN DAY wykazała, że w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku przyłączono 7899 MW energii słonecznej i 1825 MW wiatrowej. W przypadku biomasy były to 3 MW, a elektrowni wodnych – 1 MW. Pozostałe źródła obejmowały 67 MW z gazu oraz 5 MW z ropy naftowej.

W samym kwietniu do sieci przyłączono 1324 MW w fotowoltaice oraz 737 MW w turbinach wiatrowych. Pozostała moc zainstalowana w kwietniu pochodziła z gazu, zaledwie 16 MW. Od początku roku energia słoneczna stanowiła 80,6% całej nowej mocy oddanej do użytku.

Fotowoltaika była największym źródłem nowych mocy produkcyjnych przez osiem miesięcy z rzędu: od września 2023 roku do kwietnia 2024 roku. Przez sześć z tych ośmiu miesięcy, energetyka wiatrowa zajmowała drugie miejsce.

Rośnie udział OZE w miksie energetycznym

Nowe instalacje zwiększyły udział energii słonecznej w miksie energetycznym USA do 8,56%, powiększając jej przewagę nad hydroenergetyką (7,84%). Obecnie energia wiatrowa stanowi 11,77%. Z włączeniem biomasy (1,13%) i geotermii (0,32%), odnawialne źródła energii teraz stanową 29,62% całkowitej mocy produkcyjnej w USA. Pozycję lidera nadal zajmuje gaz z wartością 43,58%.

Warto zaznaczyć, że w danych przedstawionych przez FERC nie uwzględniono mikroinstalacji. Włączenie tych systemów do analizy zwiększyłoby udział energii słonecznej i wiatrowej w miskie nawet do 25%.

Źródło: solarpowerworldonline.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE